Hayata Dair

2021 YKS Sınavı Ne Zaman? Sınav Saatleri ve Detaylar

YKS Sınavı Hakkında

YKS yani Yükseköğretim Kurumları Sınavı bilindiği üzere 2 oturumda gerçekleşiyor. Bunlardan ilki TYT yani Temel Yeterlilik Testi ve ikincisi AYT Alan Yeterlik Testi. Yine yabancı dilden girecek kişiler için de YDT Yabancı Dil Testi sınavı oluyor. Bu sınavların başvuru tarihleri 4 Şubat-2 Mart arasındaydı ve geç başvuru tarihleri de 17-18 Mart tarihleri arasında gerçekleşti. Sınav başvuruları yapıldıktan sonra kişilerin merak ettiği konulardan bir tanesi de bu sınavların ne zaman yapılacağı.

2021 YKS Sınavı Ne Zaman?
2021 YKS Sınavı Ne Zaman?

Pandemi YKS Sınavını Etkileyecek Mi?

Öncelikle söylemek gerekirse tüm dünyayı etkisi altına almış pandemi süreci ülkemizi de oldukça olumsuz bir şekilde etkiledi. Bu etkilerin en çok görüldüğü alanlardan bir tanesi de şüphesiz ki eğitim sektörüdür. Öyle ki pandeminin ortaya çıktığı vakitten itibaren eğitim yüksek oranla uzaktan devam ediyor. Bu da doğal olarak sınav tarihlerini epey bir etkiliyor. Bilindiği üzere YKS sınavı 2020 yılında önce hazirandan temmuza alınmış sonrasında yine temmuzdan hazirana geri dönmüştü. Bunda pandemi sürecinin nasıl işlediği gibi unsurların oldukça önem gösterdiğini söyleyebiliriz. Bu sebeple bu yıl da pandemi döneminin etkilerine bağlı olarak sınav ileri bir tarihe alınabilir bunun ihtimali her zaman bulunmaktadır.

2021 YKS Sınavı Ne Zaman?
2021 YKS Sınavı Ne Zaman?

YKS Sınavı Ne Zaman?

YKS sınavı için şu anda belirtilen sınav tarihi 26-27 Haziran. 26 Haziran günü TYT sınavı gerçekleşirken bu sınav saat 10.15 gibi başlayıp 135 dakika boyunca sürecektir. AYT sınavı 27 Haziran günü yine saat 10.15 gibi başlayacak ve 180 dakika sürecektir. YDT yani yabancı dil sınavı da yine 27 Haziran Pazar günü saat 15.45’te başlayacak ve 120 dakika boyunca sürecektir. YKS sınavının geçerli sayılması için öğrencilerin TYT sınavına mutlaka girmesi gerekir. Yani TYT sınavına girmeyen ya da sınavı geçersiz sayılan bir öğrencinin AYT sınavına girmesi bir anlam ifade etmemektedir. Bunun yanı sıra AYT ve YDT tamamen kişinin isteğine bağlıdır. Sadece TYT sınavına girip buradan almış olduğu puanla üniversitelerin sadece TYT puanı isteyen bölümlerine başvurmak mümkün olacaktır. Sınav günü kişilerin en geç 30-45 dakika önce sınav yerinde olması oldukça önemli bir unsurdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu