Hayata Dair

5 Adımda Bilgisayar Hızlandırma

İster Laptop olsun, ister tablet bilgisayar olsun; artık bilgisayarlar hayatımızın önemli bir parçasını oluşturuyor. Çünkü günümüzde her evde, her iş yerinde, kısacası herkesin elinin altında bilgisayarlar var. Bu nedenle de herkes neredeyse her işini bilgisayar üzerinden çözüyor. Bilindiği gibi; bilgisayarları bu kadar yoğun ve aktif şekilde kullanmak, zamanla yavaşlamasına ve bazı problemlerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Bu problemlerden en büyüğü ve en sık görüleni bilgisayarın yavaşlamasıdır. Peki, bu problemi çözmek için ne yapmak gerekir? Bilgisayarımızı nasıl hızlandırabiliriz? İşte en pratik şekliyle 5 adımda bilgisayar hızlandırma.

Disk Temizliği

Bilgisayarları; çoğu zaman en çok yavaşlatan faktörlerden birisi de disk içinde ki gereksiz dosyalar. Bilgisayar çok eski modelse veya çok yoğun bir şekilde kullanılıyorsa, zamanla diskte birçok gereksiz dosya birikir. Son yıllarda bu bölüm bilgisayarım kısmında ve C adıyla anılıyor. Diskte ki gereksiz dosyaları temizlemek için; C bölümüne gelip, Mouse’un sağ tuşuna tıklayın, daha sonra özellikler ve disk temizle seçeneklerini işaretleyerek, disk temizleme işlemini yapın. Bu işlemle bilgisayarınızın diskinde yer alan tüm gereksiz dosyalar temizlenmiş olacaktır. Böylece bilgisayarınız da rahat bir nefes alır ve performansı da buna bağlı olarak artış gösterir.

5 Adımda Bilgisayar Hızlandırma
5 Adımda Bilgisayar Hızlandırma

Fazla Programları Silin

Bilgisayarın yavaşlamasına neden olan bir diğer faktör de hafızada ki gereksiz veya kullanılmayan programlardır. Belirli aralıklarla bu programları temizlemek, aynı zamanda bilgisayarınızın hafızasını temizlemek anlamına gelir. Bu da bilgisayarınızın hızını arttıracaktır. Program temizliğini kayıt defteri bölümünden de kolayca yapabilirsiniz.

Sabit Disk Temizliği

Bilgisayara yüklenen programlar; istesek de istemesek de sabit disk üzerine rasgele kaydedilir. Sabit disk içinde biriken programlar da zamanla bilgisayarın yavaşlamasına ve performansının düşmesine neden olur. Bu nedenle düzenli olarak sabit disk temizliği yapılması gerekir. Disk temizleme dışında, disk birleştirme işlemi de yapabilirsiniz. Bu da bilgisayarınızda daha fazla boş alan açılmasına yardımcı olur. Her iki yöntem de bilgisayarınızın performansının artmasında etkilidir.

Bilgisayarın Açılışında Başlayan Programları Temizleyin

Her ne kadar; pek fazla bilinmese de, bilgisayarın performansını olumsuz yönde etkileyen bir diğer faktör, bilgisayar açılırken kendiliğinden başlayan programlardır. Bu işlemi yapmak için; Win + R tuşuna basıp, açılan pencerede ki arama şeridine msconfing yazarak, komutu yerine getirilmesini sağlayın. İşlem tamamlandıktan sonra bilgisayarınızın açılışında karşılaştığınız tüm programlar silinmiş olacak. Bu da bilgisayarınızın hızının ciddi ölçüde artmasına yardımcı olacaktır.

Temp Dosyasını Temizleyin

Bilgisayarda ki gereksiz dosyaların veya kullanılmayan programların tam ve doğru olarak silindiğinden her zaman emin olmayın. Çünkü bazen bir programı tamamen sildiğinizi düşünürsünüz, fakat bu programın kalıntıları, bilgisayarın bir yerlerinde halen daha duruyordur. Bu problemin çözümü için, kayıt defterinde ki kalıntıları silin ve temp dosyasında yer alan gereksiz programları da aynı şekilde silin. Böylece bilgisayarınızın performansı da artacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu