Güzellik ve Bakım

Akneye Karşı Alınması Gereken Etkili Önlemler

Ergenlik döneminde sıkça görülen akne, 12-25 yaş aralığındaki gençlerin kabusu olan bir deri hastalığıdır. Akne neden oluşur? Diye merak edenler için; genel olarak genetik faktörler sebep olmaktadır ancak beslenmeye dikkat edilmemesi, kişisel hijyene ve cilt bakımına önem verilmemesi de akneye sebep olan bir diğer etkendir. Bu yazımızda sizlere, akne için etkili önlemler sunuyor olacağız.

Stresle Başa Çıkmayı Öğrenin

Stresli bir dönemden geçtiğinizde (Zorlayıcı ödevler, sınavlar, vb. Durumlar), strese neden olan hormonlar bağışıklık sistemini zayıflattığından, akne oluşumuna yol açan bakterinin güçlenmesi ve çoğalmasında büyük rol oynamaktadır. Araştırmalara göre; stres, bağırsaklardaki yararlı ve zararlı bakterilerin dengesini de bozduğu için akneye davetiye çıkarıyor. Gündelik yaşamda stressiz yaşamak pek de kolay olmasa da stres yönetiminde bulunmak, stresle başa çıkmak mümkün gelmiyorsa da; bir uzmandan yardım almak en doğrusudur.

Protein Tozu Kullanmayın

Vücut geliştirmede kullanılan protein tozları ve androjen içeren gıda takviyeleri, akneyi besleyip, daha iltihaplı bir hale getirmektedir. Bu kişilerde, akne oluşumları omuz ve sırtta da çokça görülmektedir. Bundan dolayı kesinlikle protein tozu kullanmayın! Vitamin eksikliğinde kullanılan; B12, B6 ve B2 vitaminlerinin de akneye neden olduğu bilindiğinden, doktorunuz önermeden bu tarz ürünlerden uzak durmakta fayda var.

Akneye Karşı Alınması Gereken Etkili Öneriler
Akneye Karşı Alınması Gereken Etkili Önlemler

Süt Tüketimini Sınırlayın

Araştırmalar doğrultusunda; pastörize sütler ve süt ürünlerinin aşırı tüketilmesi ile birlikte akne gelişimini tetiklediği görülmüştür. Hatta, yağı tamamen alınmış sütlerin bile akneye sebep olduğu ortaya çıkmıştır. Piyasadaki yağsız sütler, işlemden geçtiği sırada değişime uğramaktadır ve östojen oranı da düşmektedir. Bundan dolayı aknenin artmasına neden olmaktadır.

Fast Food Yiyecekleri Bırakın

Geçtiğimiz yıllara kadar beslenmenin akne ile direkt bağlantısı olmadığı yönünde görüşler yer alsa da, son zamanlarda gerçekleştirilen klinik çalışmalar ve tıp konusunda bilgi artışıyla birlikte ne yiyip ne içtiğimiz akne gelişimini etkiliyor. Araştırmalar özellikle şeker oranı yüksek karbonhidrat ağırlıklı ve fast food gibi yüksek oranda yağ, kolestrol ve kalori içeren  beslenme tipinin akne oluşmasını büyük oranda arttırdığını gösteriyor. Aknelerden kurtulmak için öneri arayanlara ilk tavsiyemiz; fast food türü beslenmeden uzak durup, Akdeniz tipi beslenmeye yönelmeleridir. Hem beden hem de cilt sağlığınız için beslenme şekliniz son derece önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu