Hayata Dair

Android ve İOS Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Android Avantajları ve Dezavantajları

Cep telefonu kullanan kişiler iOS sevenler ve Android sevenler olarak ikiye ayrılıyor. İki işlemcinin de kendilerine göre avantajları ve dezavantajları mevcut. Öncelikle Android’in avantajlarını incelemek gerekirse kullanımının basit ve ücretsiz olması en büyük avantajlarından bir tanesidir. Aynı zamanda Android cihazlarda mevcut özellikleri de değiştirebilir ya da özellik ekleyebilirsiniz bunda herhangi bir sınır bulunmamaktadır. Yine flash özelliğinin bulunması Android’in en büyük avantajlarından bir tanesiyken farklı işlemleri aynı anda yapmak isteyen kişiler için çoklu pencere açma özelliği de sunmaktadır.

Android Avantajları ve Dezavantajları
Android Avantajları ve Dezavantajları

Android’in dezavantajlarını inceleyecek olursak da nadir de görülse güvenlik konusunda sıkıntı yaşanmasını söylemek mümkündür. Öyle ki Android açık kodlu bir sistem olduğu için siber saldırılara karşı biraz daha savunmasız yakalanabilir. Performans optimizesinin yapılması oldukça zordur ve bunun yanında sistemin cihazda hazır halde gelmiş olan uygulamaları silmek de mümkün değildir.

iOS Avantajları ve Dezavanjları

Apple kullanıcılarının yakından bildiği iOS işletmesinin kendine has bir yapısı vardır. Bu sebeple Android bir cihazdan iOS bir cihaza geçen kişinin başta alışması epey zorlu olacaktır. iOS’un avantajlarına geçecek olursak iOS kapalı bir sistemdir. Bu sebeple dışarıdan gelecek olan saldırılara karşı iOS cihazlar kendisini koruyacaktır ve bu konuda Android cihazlardan kendini ayırmaktadır. Daha akıcı bir cihaz isteyen kişiler için iOS cihazlar bu talebi fazlasıyla karşılayacaktır çünkü iOS cihazlarda takılma ve donma gibi sorunlarla çok nadir karşılaşılır. Uygulama olarak da birçok uygulama üreten kişi ilk olarak bu uygulamalarını iOS cihazlar için çıkarır. Zaten iOS cihazların Android cihazlara göre 100.000 fazla uygulaması mevcuttur.

iOS Avantajları ve Dezavanjları
iOS Avantajları ve Dezavanjları

Dezavantajlarına gelecek olursak Türkiye’de iOS bir cihaz kullanmak için ciddi bir fiyatı gözden çıkarmak gerekecektir. Çünkü Android işlemcisi ucuz cihazlarda dahi yüklüyken iOS işlemcisi yalnızca Apple ürünlerinde bulunmaktadır. Android’de ses yükseltme, işlemci hızlandırma gibi unsurları değiştirmek mümkünken iOS cihazlarda bu tür özellikleri değiştiremezsiniz. Flash desteği bulunmadığı için de iOS yüklü cihazlarda Android yüklü cihazlara göre internet ortamında gezinmek biraz daha performans olarak düşük kalabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu