Hayata Dair

Ankara Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

1. Ankara’nın tüm tarihi boyunca Yunanlıların ve Bizanslıların çapası olan “Ankyra” (Ankyra veya Ancrya), Türklerin uzun yıllar Anadolu’ya, Angola’ya Batı’dan gelmesinden sonra “Ankara” olarak adlandırıldı.

2. Ankara’da ilk yerleşim tarihi henüz belli olmamakla birlikte, şehir eski Mısır’dan beri yerleşim alanı olmuştur. Bu da bilinenin aksine Ankara binlerce yıllık tarihi geçmişe tanıklık etmiş bir başkenttir.

Ankara Hakkında Bilinmeyen Gerçekler
Ankara Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

3. 19. yüzyıl, Ankara’da felaket ve kıtlık yüzyılıydı.

İlk büyük kıtlığa 1826 Mayıs’ında çekirge istilası neden oldu ve ikinci büyük kıtlık 1845’te tarihte “61 kıtlık” adı verilen olay oldu. Kasım 1873’teki şiddetli yağmur nedeniyle birkaç ay boyunca insanlara aş dağıtıldı. Her yer bir göle dönüştü. Ocak 1874’te iki buçuk ay kar yağdı, bu kıtlıklar ve doğal afetler nedeniyle çok fazla kayıp yaşandı.

4. Nedeni bilinmeyen Eylül 1916’da çıkan yangın 3 gün 3 gece sürdü, Ankara dörtte üçünü yaktı.

Raporlara göre 11 blokta 735 aile tamamen işgal edildi, 2 cami, 6 cami, 7 kilise, 6 okul, 3 hastane, erkek ve kadın hapishaneleri, polis örnekleme istasyonları, ittihad kulüpleri, 130 Dükkan, 4 olmak üzere 298 aileden bazıları. oteller, Atpazar’da 2 fırın, Arasta’da 50 mağaza, Bedesten’de 300 mağaza, Balıkpazarı’nda 435 mağaza ve 4 fırın, Reji Ofis Ahz-ı Asker Şube binası; Katib-i, Temel Departman dahil, Adl ofis dahil 969 bina tamamen yıkıldı.

6. Abidin Paşa, Abidinpaşa bölgesine isim veren büyük, 19. yüzyılda Ankara valilerinden olup, Ankara’ya ilk suyu getiren kişidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu