Hayata Dair

Askere Giderken Alınması Gerekenler Tüm Detaylarıyla!

Askere giderken alınması gerekenler nelerdir? En ince ayrıntısına kadar tam listeyi oluşturduk. Her Türk gencinin boynunun borcu olan askerlik hizmetini yapmaya giderken hangi malzemeler alınır? Siz veya bir yakınınız kısa süre içerisinde askere gidecekse eğer ayrıntılarıyla beraber askere giderken alınması gerekenler listemizdekileri not alabilir, bu konu hakkında daha detaylı bilgiye vakıf olabilirsiniz. Askere giderken alınacaklar listemize geçmeden önce sizleri genel konularda biraz bilgilendirmek isteriz…

Askere giderken çevrenizdeki insanlar size yardımcı olmak adına birçok bilgi verirler yalnız bu bilgiler bazen kafa karıştırıcı olabilir. Düşünün ilk kez gideceğiniz bir ortam ve hiçbir şey bilmiyorsunuz. Bu sebeple olur olmadık şeylere stres yapabilirsiniz. Olabildiğince strese kapılmadan soğukkanlı kalmaya çalışın. Sonuçta sayılı gün çabuk geçer derler 🙂 Hem orada sizlere devlet fazla fazla malzeme verecek zaten ama önemli olan o eşyalar verilene kadar mağdur olmamanız. Malzemeler bazen ilk gün verilebiliyor bazen de yoğunluktan dolayı 1 hafta sonraya kalabiliyor. Siz hazırlıklı olarak giderseniz kesinlikle mağduriyet yaşamazsınız. O yüzden aşağıda belirttiğimiz listeye göz atmanız ve hepsini almak istemezseniz bile içinde sizin için hayati önem taşıyan, olmazsa olmaz dediğiniz malzemeler varsa onları almanızı öneririz.

Askere Giderken Alınması Gerekenler Tam Liste:

Askerlik görevi ister bedelli olsun ister uzun dönem (Rütbeli olarak (Yedek Subay / Astsubay)) ister kısa hiç fark etmez listemizdeki malzemeleri almanız sizin faydanıza olacaktır. Gideceğiniz süreye ve kuvvete göre alacaklarınızın sayısı ve rengi değişiklik gösterir. Misal askerlik göreviniz deniz kuvvetlerine çıktı ise beyaz, hava kuvvetlerine çıktı  ise mavi, kara kuvvetlerine çıktı ise yeşil (Haki) renk iç çamaşırları almanız gerekecektir. Siz gideceğiniz kuvvete göre seçerek alın ve kulaktan dolma bilgilere uyup gereksiz malzemelere boş yere para vermeyin. Askerlik tertip, düzen, nizam işidir. O yüzden yanınızda fazla eşya götürürseniz hiç bilmediğiniz yerlerde başınız ağrıyabilir. Aşağıdaki hazırladığımız listede elimizden geldiğince en önemliler üzerinden gitmeye çalıştık. Yine de içlerinden bu benim işime yaramaz dediğiniz varsa alıp almamak sizin tercihinize kalmış bir durum deyip hemen listemize geçelim…

 • Boyuna asılan cüzdan (Özellikle dalgın olanlar için en önemlisi bu olabilir çünkü askerliğe alışana kadar sürekli ordan oraya gidip gelirsiniz ve elinizi cebinize attığınızda cüzdanınızı koğuşta unutmuş olursunuz. Bu yüzden boyuna asılan cüzdan çok işinize yarayacaktır.)
 • Pudra (Yine en önemlilerinden, öyle durumlar oluyor ki yeri geldiğinde hayat kurtarıyor kesinlikle yanınızda bulunması gereken malzemelerden bir tanesi. Diyelim ki çok sıcak bir yere gittiniz ve pişik oldunuz. Yapacağınız ılık bir duşun ardından kurulandıktan sonra hemen vücudunuzda pişik olan bolgelere pudra döküp ovuşturun. Bu sizi çok rahatlatacaktır. Ayaklarındaki aşırı terlemeden şikayetçi olanlar için de pudra bulunmaz bir nimettir. Gün boyu botun içinde duran ayaklarınız havasız kalacağından akşam mesai bitiminde botunuzu çıkarır çıkarmaz içerisine bir miktar pudra serperseniz oluşacak mantar ve kötü kokunun da önüne geçmiş olursunuz. Aynı zamanda ayaklarınızı yıkadıktan sonra ayaklarınıza da sürebilirsiniz. Askerlikte ayak bakımı çok önemlidir, ayağınız rahat ederse tüm vücudunuz gün boyu rahat eder. Bu da size ufak bir öneri olsun.)
 • Silikon, akıllı tabanlık ve vatka (Gittiğinizde size verilecek olan botlar çok sert olacağı için ayağınız alışana kadar hem tabanı batacaktır hemde ayağınızı önden ve arkadan vuracaktır. Yanınızda getirdiğiniz tabanlığı daha botunuzun bağcıklarını takmadan orijinal tabanlığını çıkarın ve içine aldığınız silikon tabanlığı yerleştirin. Bir iki gün giydikten sonra ayağınızı vurup vurmayacağı da belli olur. Ayağınızı vurursa bu seferde vatkaları yerleştirip rahatça giymeye devam edebilirsiniz.)
 • Tıraş bıçağı, tıraş köpüğü ve tıraş kolonyası ( Askeriyenin size vereceği banyo ve tıraş bıçağı tekli veya çiftli olacağından muhtemelen hassas ciltli olanların cildini tahriş edecektir. Bu sebeple 3 bıçaklı veya 5 bıçaklı bir jilet ile birlikte cildinize uygun tıraş köpüğünü almanız iyi olacaktır. Yine cildiniz hassas ise tıraş kolonyası yerine nemlendirici balsam almanız cildinizin kuruma probleminin önüne geçecektir.)
 • Kamerasız, tuşlu telefon (Askeriyede kameralı telefon kullanımı yasak olduğundan yanınızda tuşlu telefon götürmeniz gerekecek. Askercell hat aldıktan sonra mesai saatleri dışında aramalarınızı ankesörlü telefon beklemeden kendi telefonunuzdan yapabilirsiniz. Kameralı telefon getireyim hafta sonu çarşıya çıktığımda kullanırım tekrar kışlaya döndüğümde bırakırım derseniz yine sizin bileceğiniz bir durum.)
 • Şafak sayar saat (30 – 40 TL’ye alacağınız basit bir saat askerde çok işinize yarayacak. Askerde her şey zamanlı ve düzenlidir. Özellikle gece nöbetlerinizin olduğu günlerde koğuşta uyuyan arkadaşlarınızı rahatsız etmeden kurduğunuz alarm sayesinde uyanabilirsiniz. Ekstra özelliğine gelirsek saatinizden günlerin bir bir eksildiğini görünce sevdiklerinize kavuşmanın hayali sizi motive edecektir.)
 • Kronik rahatsızlığı olanlar için ilaç (Asla unutmamanız gereken konulardan bir tanesidir çünkü askeriyede acil ihtiyacınız olan ilacı hemen bulup kullanma imkanınız olmaz. Önce revire çıkıp muayene olduktan sonra ilaç yazdırabilirsiniz. İlaçlarınız bir gün sonra gelir. Sürekli ilaç kullanmak zorundaysanız raporunuz ve ilaçlarınızla birlikte katılış yapın. Normalde askeriyeye ilaç sokmak yasak. Yalnız raporunuzu göstereceğiniz için içeri alacaklardır. Bir sorumlu gözetiminde kullanabilirsiniz. Askerde en çok şikayet edilen rahatsızlıklardan biri de reflüdür mide öz suyunuz ağzınıza gelir ve geceleri insanın uykusunu kaçırır. Bunun için yanınızda şurup getirebilirsiniz. Toplu ortamda kalacağınız için alışana kadar tozdan dolayı boğazınız da agrıyacaktır. Boğaz spreyi veya pastil getirmeniz ağrıyan boğazınızın kurtarıcısı olacaktır.)
 • Mantar için krem (Vücudunuzda oluşabilecek mantar enfeksiyonuna karşı önlem amaçlı valizinize koyacağınız mantar kremini kullanabilirsiniz. Malumunuz belirli bir süre toplu ortamda yaşayacağınız ve toplu yaşam alanlarını kullanacağınız için başınız mantar enfeksiyonuyla derde girebilir ki askerlik gibi zorlu bir ortamda bunu hiç istemezsiniz. Lavabolar ve banyolar her ne kadar temizlense de siz önleminizi alın ve çıplak ayakla banyonun zeminine basmayın. Ufak tedbirler büyük sorunların önüne geçer bunu bilmenizde fayda var.)
 • Nemlendirici el ve yüz kremi (Pudra kadar bir kremede ihtiyacınız olacak. Askerliğiniz soğuk bir yere çıktıysa soğuktan elleriniz ve yüzünüz çatlayacağı için yanınızda mutlaka bir nemlendirici krem götürmelisiniz.)
 • Şampuan (Askerde verilecek fakat saçlarınız dökülüyorsa eğer kendinize göre, yer kaplamaması için ufak boyutlu bir şampuan alıp kullanmanız faydanıza. Çünkü Askeriyenin verdiği şampuan karma ciltler için sizin cildiniz yağlıysa veya kuruysa tam manasıyla rahat edemezsiniz. O yüzden şampuanınızı kendiniz getirebilirsiniz.)
 • Dikiş seti (Askeriyede terzi var yalnız yoğun olacağından sıra beklemek istemezseniz ve ufak tefek söküklerinizi kendiniz dikmek isterseniz dikiş seti çok kullanışlı olacaktır.)
 • Tırnak makası (İstihkak olarak verilmeyeceği için yanınızda götürün.)
 • 1 adet el – yüz havlusu (Verilecek ama maksat gider gitmez çıkarıp kullanabilmeniz için.)
 • Namaz kılanlar için seccade
 • Terlik (Banyoda kullanmak üzere rahat bir terlik alabilirsiniz. Bu da veriliyor ancak ayağınızda topuk dikeni vb. problemler varsa daha yumuşak kauçuk tabanlı isteğinize göre bir terlik temin edebilirsiniz.)
 • Yara bandı, ıslak mendil ve selpak (Elinizde, yüzünüzde kısacası vücudunuzda meydana gelebilecek küçük kesikler için valizinizde bulundurduğunuz yara bandı yardımınıza koşacaktır.)
 • Kan taşı (Sivil hayatta jiletle günlük sakal tıraşı olmayan biriyseniz, yüzünüz jilete alışana kadar ufak tefek kesikler olacaktır. Bu kesiklerden akan kanlar azda olsa bazen insanın canını sıkar. Hele ki yarım saat sonra içtima varsa bunlarla uğraşmaya ve zaman kaybetmeye tahammülünüz kalmaz. Tıraş çantanızda bulunduracağınız bir kan taşını kanayan bölgeye sürün ve durmak bilmeyen kanın anında durduğuna şahit olun. Kendisi küçük ama faydası gerçekten çok büyük. Almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.)
 • Cebinizde taşınabilir boyutta küçük not defteri (Askerliğiniz boyunca bazı şeyleri not almanız gerekebilir. Götüreceğiniz defter sayesinde aklınızdakileri unutmadan hemen nota dökebilirsiniz.)
 • Sivil kıyafetler (Pantolon, gömlek, tişört, çorap, ayakkabı vb. çarşı izinlerinizde giyeceğiniz kıyafetler ama 2 – 3 değişik kıyafet getirmeniz yeterli. Fazlası size yük olacaktır.)
 • Yeterli miktarda nakit para (Yanınıza fazla miktarda para almayın sizi ilk gittiğinizde orda burda idare edecek kadar olsa kâfi. Geri kalan paranızı da kartınızda taşırsınız ki gittiğinizde görürsünüz zaten kantinde falan nakit parayla alışveriş yapılmaz sadece kartla alabilirsiniz ihtiyaçlarınızı.)

Öyle ahım şahım her şeyi almanıza gerek yok çünkü orda temel, kişisel bakım malzemelerini size verecekler zaten. Olur olmadık her şeyi alıpta valizinize boş yere ağırlık yapmaya ve yer kaplamaya değmez. Bu durum sizin için külfet olur. Fazla eşyalarla boşuna kendinizi yormuş olursunuz. Diyelim ki bir şeyleri almayı unuttunuz hiç canınızı sıkmayın askeriyenin kantininde a’dan z’ye, envai çeşit malzeme bulabilirsiniz.

Askerde Verilecek (İstihkak) Malzemelerin Tam Listesi:

Acemi birliğine katılış yaptığınızda bir valiz içerisinde aşağıdaki malzemeler size verilecektir. Yukarıda belirtildiği gibi verilecek olan malzemelerin rengi gideceğiniz kuvvete göre değişiklik gösterecektir.

 • 1 adet valiz
 • 1 adet terlik
 • 1 adet banyo havlusu
 • 1 adet el – yüz havlusu
 • 1  adet ayak havlusu
 • 2 – 4 çift boxer veya slip külot
 • 2 – 4 çift atlet veya fanila
 • 2 – 4 adet çorap
 • 1 adet spor ayakkabısı
 • 1 adet diş macunu
 • 1 adet diş fırçası
 • 1 adet tıraş köpüğü
 • 3 – 5 adet tek bıçaklı banyo tıraş jileti
 • 2 – 4 adet çift bıçaklı normal tıraş jileti
 • 1 adet tıraş çantası
 • Kamuflaj (Eğitim Elbisesi)
 • Rüzgar montu (Parka)
 • Bot
 • Tören elbisesi
 • İskarpin (Tören ayakkabısı)
 • Şampuan
 • Künye levhası ve zinciri
 • Şapka veya bere (Görev yapacağınız birliğe göre değişir)
 • Eldiven
 • Yün içlik
 • Palaska
 • Şort (Banyoya ve spora giderken kullanmanız için)
 • Spor eşofmanı ve yatmalık pijama

Size verilecek olan istihkak tıraş malzemeleri askerliğiniz bitene kadar yetecektir ve belli zamanlarda tekrar dağıtım yapılacaktır. Yalnız bunu tekrar belirtmekte fayda var cildiniz hassas ise cildinize uygun tıraş köpüğü ve tıraş bıçağını askere gitmeden temin edip yanınızda götürmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Acemi birliği bitipte usta birliğine geçene kadar ki olan süre sizin askerliğe alışma sürenizdir. Bu süreci sorunsuzca atlatırsanız bilin ki artık usta bir asker olmuşsunuz demektir.

Askere giderken alınması gerekenler adlı yazımızı sonlandırırken yeni gelen askerlik düzenlemeleriyle ilgili de birkaç bilgi vermek istiyoruz. Artık herkes altı ay olacak şekilde askerlik hizmetini tamamlayacak. Peki önceden nasıldı? Üniversite mezunu olmayanlar 12 ay, üniversite mezunu olanlar ise 6 ay yapıyorlardı. Şansınıza yedek Subay / Astsubay olarak çıkma ihtimali de var. Eğer bu şekilde rütbeli olarak askerlik hizmetinizi yaparsanız şanslı sayılırsınız çünkü askerliğinizin bitiminde tutumluysanız eğer belli bir birikiminiz olmuş olur. Askerlik mesleğini sevdiyseniz ve istekliyseniz Subaylık veya Astsubaylık sınavlarına girip başarılı olmanız halinde bu mesleğe devam edebilirsiniz. Ayrıca, özel olarak sormak istediğiniz konular varsa yorum kısmında yazabilirsiniz. Askerlik görevini yapacak olanlara şimdiden hayırlı tezkereler dileriz, yolunuz ve bahtınız açık olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu