Güzellik ve Bakım

6 Adımda Etkili Ayak Bakımı

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte ayak bakımı daha da önemli bir hale gelir. Tabi, yalnızca yaz aylarında değil, her mevsim ayak bakımına özen göstermemiz gerekir. Yazın, rahatça sandalet ve terlik giyebilmek için şimdi ayaklarınızı özgür bırakma zamanı! Ayak bakımı nasıl yapılır? Gelin, birlikte inceleyelim…

Ayak Banyosu İle Ayaklarınızı Yumuşatın

Topuklarınızdaki ölü derileri gidermeden önce; ayaklarınızı, yumuşatıcı sabun eklediğiniz ılık su dolu bir kapta 5-10 dakika arası bekletin. Yalnız, su derecesinin 36-37 civarında olmasına özen gösterin. Yapacağınız bu uygulama sayesinde, ayaklarınızdaki tıkalı gözenekler açılacak ve böylelikle cilt bakımına uygun duruma gelecektir. Ayaklarınızı dinlendirdiğiniz ılık suya, birkaç damla gevşetici esansiyel yağ damlatabilirsiniz. Vücudun tüm yükünü çeken ayaklarımızı dinlendirmek için; lavanta yağı en iyi seçeneklerden biridir.

Ölü Derilerden Arındırın

Törpü ya da ponza taşı yardımıyla veya pedikür için özel olarak üretilmiş ayak peeling ürünlerinden herhangi biri ile ayaklardaki ölü derilerden kurtulmak çok kolay! Topuklarınızı ve ayaklarınızı peeling kullanarak ovuşturup, ardından iyice durulayın. Ayaklarda nasır problemi varsa, buna uygun ürünler kullanmalısınız.

Tırnaklarınızı Kısaltın

Ayak tırnakları, el tırnaklarına nazaran daha sert bir yapıya sahiptir. Bundan dolayı; ayak tırnaklarınızı keserken, düz bir şekilde kesmeye dikkat etmelisiniz. Hemen ardından törpü kullanarak, tırnak boyunu fazla kısaltmadan şekil verebilirsiniz. Tırnaklarınızı yuvarlak kesmeniz halinde batık sorunu yaşamanız kaçınılmazdır.

6 Adımda Etkili Ayak Bakımı
Ayak Bakımı

Nazikçe Törpüleyin

Tırnaklarınızı kısalttınız, şimdiki adımımız; törpüleme. Burada önemli olan; metal törpü kullanmaktan kaçınarak, kağıt ya da cam törpü kullanmak. Böylelikle, tırnaklarınızı yıpratmamış olursunuz. Törpüleme işlemini hafif hafif, yuvarlak hareketler çizerek yapmanız uygun olacaktır. Son olarak, tırnaklarınızın üzerini de nazik bir şekilde törpüleyerek, pürüzsüzlük kazandırabilirsiniz.

Kütikülleri Temizleyin

Etkili ayak bakımının önemli aşamalarından biri de; kütikül temizliğidir. Kozmetik mağazaları ya da eczanelerde satılan fırçalı kütikül bakım yağları veyahut tırnak eti giderici kalemleri tercih edebilirsiniz. Tırnağınızın çevresindeki etleri yumuşatıp, etleri geriye doğru itmek; cilt uzmanları tarafından tavsiye edilen doğru bir uygulamadır.

Ayaklarınızı Nemlendirin

İçerisinde bulunan mineral yağlar ve nane özleri sayesinde, ayak bakım kremleri, vücut bakım ürünlerine kıyasla, daha zengin içeriklere sahiptir. Vücut ısımız aracılığıyla da emilim artacağından; ürünlerden daha fazla verim alırız. Ayak nemlendirici kreminizi gece yatmadan önce sürüp, pamuklu bir çorap giyerek uyuyun. Sabaha, pamuk gibi yumuşacık ayaklarla uyanın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu