Hayata Dair

Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır?

ayakkabı bakımı nasıl yapılır
Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır?

Gün içerisinde giyilen ayakkabılarınız çok mu yıpranmış görünüyorlar? Ayakkabı bakımı nasıl yapılır adlı yazımızda ayakkabılarınızın ömrünü uzatmak ve ilk günki gibi yeni görünmelerini sağlayacak yöntemler paylaşacağız. Artık sizde ayakkabı bakımınızı kendiniz yapacak ve ayakkabılarınızın kullanım süresini uzatmış olacaksınız.

Ayakkabının Ömrünü Kısaltan ve Yapılmaması Gereken Yanlışlar:

– Ayakkabı bağcıklıysa eğer bağcıklarını çözmeden giyip çıkarmak
– Ayakkabının topuğuna basarak giymek
– Bir ayakkabıyı uzun süreli giymek
– Ayakkabıları çamaşır makinesinde yıkamak (En kötüsü)
– Kalitesiz malzemeler (Boya, cila, sünger vb.) kullanmak
– Islanan ayakkabıları kuruması için direk güneşe veya kalorifer peteğinin üzerine koymak
– Ayakkabıyı çekçek kullanmadan giyip çıkarmak (Arka kısmının daha çabuk hasar görmesine neden olur.)

Görüldüğü gibi yapılan birçok yanlış davranış severek aldığınız ve onlarca para verdiğiniz ayakkabılarınızın çabucak yıpranarak eskimesine ve çöpe gitmesine neden oluyor. Peki ayakkabıların daha uzun süreli kullanılması için neler yapılabilir gelin hep birlikte bakalım…

Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır?

Dışarıdan eve geldiğinizde çok yorgun değilseniz eğer yapacağınız ilk iş ayakkabılarınızı havalı bir odaya almak ve hafif nemli bir bez ile silmek olsun. Ayakkabılarınızı her kullanımdan sonra yapacağınız bu işlem kat kat toz ve kir olmasını engelleyecek genel temizliğini kolaylaştıracaktır.

Ayakkabı Bakımında Kullanılan Malzemeler ve Uygulanış Yolları:

ayakkabı bakımı
Ayakkabı Bakımında Kullanılan Malzemeler

– Deri ayakkabılarınızda uygulayabileceğiniz bir diğer yöntemde vazelindir. Yeteri kadar vazelini parmağınıza aldıktan sonra ayakkabınızın yüzeyine sürün ve yarım saat kadar bekletin sonrasında kuru bir bezle tamamen silin. Bu uyguladığınız işlem ayakkabılarınızın gözeneklerini dolduracak, deriyi yumuşatacak ve dışarıdan toz, kir, su almamasını sağlayacaktır.- Deri ayakkabılarınız için arap sabunu ile ayakkabı temizliğini çok rahat yapabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey bir parça arap sabununu temiz bir bez yardımıyla ayakkabınızın dış yüzeylerine güzelce sürüp ardından başka bir bezi ıslatıp iyice silerek durulama yapmak. Sonrasında ayakkabılarınızı kuru bir bezle kurulayın. Arap sabunu deri ayakkabılarınızı yıpratmadan temizliğini yapmada yeterli olacaktır. Bu işlemin ardından deri ayakkabılarınızı besleyecek ve parlatacak kaliteli boya ve cila yapabilirsiniz.

– Temizliği en zor olan süet ayakkabılarınız için önerimiz ve olmazsa olmazımız su geçirmez bir sprey edinin. Bu tarz spreyler ayakkabınızın dışardan su ve toz almasını engelleyerek korunmasına yardımcı olur. Temizliğine gelecek olursak kaliteli bir sünger ya da yumuşak bir fırça alarak temizliğini onunla yapabilirsiniz. Çok kirliyse eğer fırça ve sabunlu suyla karışım hazırladıktan sonra lekeli olan bölgelere sürün ve ardından kurumaya bırakın. Hiç leke kalmasın derseniz saç kurutma makinesinin en düşük sıcaklık ayarında ayakkabıya zarar vermeyecek şekilde kurutabilirsiniz. Süet ayakkabılar az önce de dediğimiz gibi temizliği en sıkıntılı olan türdür. Bu tarz ayakkabılarda çok kirli değilse eğer satılan hazır sünger ve fırçalar temizliğini yapmada yeterli olacaktır.

Diğer Ayakkabılarınız İçin:

– Kumaş ayakkabılarınız varsa eğer onları da diş macunuyla temizleyebilirsiniz. Yine bir miktar diş macununu kullanmadığınız bir diş fırçasıyla birlikte lekeli alanlara sürüp nemli bir bezle silin. Lekeleri götürecektir.

– Genel olarak tüm ayakkabılarınızda uygulayacağınız bir yöntem daha paylaşmak istiyoruz. Bir yemek kaşığı kadar karbonatı bir kaşık ılık su ile karıştırın ve bir bezle ayakkabılarınızın lekeli kısımlarını silin. Çıkmayan zor lekeleri bile zarar vermeden hemen götürdüğüne şahit olacaksınız.

Ayakkabı bakımında dikkat edilecek en önemli husus temizleme yaparken çok sert fırçalamamak ve silmemek olmalıdır çünkü sert fırçalarsanız eğer deriye yada süet, kumaşa zarar verebilirsiniz. O yüzden ayakkabılarınıza bakım yaparken nazikçe fırçalayıp, siliniz. Ek olarak yağmurlu havalarda giydiğiniz ayakkabılarınızı elektrikli ısıtıcının önünde, kalorifer peteğinin üzerinde ya da sobanın yanında kurutmayın mümkünse eğer serin, havadar gölge bir yerde kurutun. Direk sıcağa maruz kalan ayakkabılarda çatlama olabilir. Bunlar haricinde ayakkabı bakımı ile ilgili aklınıza takılan sorular olursa yorumlarda belirtebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu