Hayata Dair

Ayakkabı Nasıl Dezenfekte Edilir? Virüslerden Kurtulun!

Ayakkabı Nasıl Dezenfekte Edilir?

Koronavirüs sebebiyle artık temizliğimize daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Bizleri en fazla tehdit eden ürünler ise ayakkabılardır. Her ne kadar elimizin, kıyafetlerimizin ve kendimizin temizliğine dikkat etsekte ayakkabılar sokaklarda her yere basabilen, her türlü mikrobu toplayabilen ürünlerden biri olmaktadır. Bu nedenle ayakkabı dezenfekte etme yolları hakkında tüm bilgileri sizlerle paylaştık.

Ayakkabıları Dezenfekte Etme Yöntemleri

· Antibakteriyel Ürünler ile Ayakkabınızı Dezenfekte Edin

Dışarıdan geldikten sonra kapınızın önünde ayakkabınızı silebileceğiniz bir ayakkabı silme bezi bulundurun. Bu beze antibakteriyel ürünlerden sıkın. Sonrasında ayakkabılarınızı iyice bu beze sürterek daha sonra içeri alın. Eğer ayakkabılığınız varsa ayakkabılarınızı buraya yerleştirin. Yoksa aşağıdaki önerilere dikkat ediniz.

· Ayakkabılarınızı Islak Mendille ve Dezenfektanlarla Temizleyin

Dışarıdan geldikten sonra ayakkabılarınızın hem üzerini, hemde tabanını önce ıslak mendille silin. Silme işlemi bittikten sonra dezenfektanları yine tabana ve üste olacak şekilde sıkın. Evinizde ayakkabılık yoksa ayakkabılarınız için aldığınız özel kutulara ayakkabılarınızı koyabilirsiniz. Eğer kutunuz yoksa ayakkabınız için özel poşetler kullanabilirsiniz. Böylece ayakkabınız herhangi bir eşyanızla temas etmeyecektir.

· Ayakkabılarınızı Yıkayarak Dezenfekte Edebilirsiniz

Bazı ayakkabılar yıkanabilir özelliğe sahiptir. Büyük bir leğenin içinde ayakkabılarınızı bol su ve köpükle yıkayabilirsiniz. Balkon gibi havadar bir yere koyun ve süzülmeye bırakın kolaylıkla kuruyacaktır. Bazen makineye atılabilen ayakkabılar da oluyor. Böylece yüksek ısıda yıkadığınız ayakkabılarınızda virüs ya da mikrop kalma olasılığı düşecektir. Daha net ve kesin bir önlem almış olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu