Sağlıklı Yaşam

Bağışıklığınızı Güçlendiren Evde Yapabileceğiniz Egzersizler

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için vücudunuzu hareket ettirmeli ve aktif hale getirmelisiniz. Egzersiz, bağışıklığınızı ve bağışıklık tepkinizi geliştirmenin en iyi yollarından biridir. Bağışıklığınızı güçlendiren evde yapabileceğiniz egzersizler, lenfatik sistemi detoks etmek ve vücudunuza her gün sizi çevreleyen milyonlarca mikropla savaşmak için enerji vermek için yapılır.

Orta dereceli egzersizden yüksek yoğunluklu egzersize kadar, sizi uyandıran ve hareket ettiren her şey bağışıklık sisteminize fayda sağlıyor. Tüm egzersizler ölçülü olarak etkilidir. Yavaşça başlayın ve güçlendikçe yoğunluğu artırın ve daha zorlu egzersiz aktiviteleri arayın. İşte bağışıklık sisteminizi enfeksiyonla savaşmak için güçlendirecek dört ev egzersizi:

Kuvvet Antrenmanı

Ağırlık kaldırma kavramını hiçbir zaman tam olarak anlamamış biriyseniz, bu kesinlikle kollarınızı güçlendirmenin bir yolundan daha fazlasıdır. Halter ve kuvvet antrenmanı, vücudunuzu doğal olarak itilmeyecek şekilde iter, bu da vücudunuzdaki kan akışını artırır ve stresi azaltır. Kuvvet antrenmanının ilave yoğunluğu, bağışıklık sistemi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Yüksek Yoğunluklu Aralık Eğitimi (HIIT)

HIIT’in yaptığı gibi kalbinizi attıran birkaç egzersiz rutini vardır. Bağışıklık fonksiyonunuz için bir Steroid gibi davranır. HIIT haftada sadece birkaç kez yapılmalıdır çünkü aşırı egzersiz aslında bağışıklık sisteminize geri tepebilir. Herhangi bir yoğun egzersiz söz konusu olduğunda ölçülü olmak anahtardır.

Bağışıklığınızı Güçlendiren Evde Yapabileceğiniz Egzersizler
Bağışıklığınızı Güçlendiren Evde Yapabileceğiniz Egzersizler

Yürüme

Bağışıklığınızın olması gerektiği gibi devam etmesini sağlamak için öğle tatilinizle aynı uzunlukta kısa bir yürüyüş yeterlidir. Bir çalışma, grip mevsimi boyunca 1000 yetişkini takip etti ve günde 30 ila 45 dakika yürüyenlerin, yürümeyenlere göre yüzde 43 daha az hasta günleri vardı. Yürümenin faydalarından gerçekten yararlanmak için haftada en az beş kez en az 30 dakika tempolu bir yürüyüş planlayın.

Geri Tepme

Geri tepme, mini bir fitness trambolinine atlamayı içeren bir egzersiz türüdür. Bu egzersiz sadece eğlenceli değil, aynı zamanda lenfatik sisteminizi boşaltmak ve vücudunuzu detoks etmek söz konusu olduğunda en iyi egzersiz rutinlerinden biridir.

Sıçrama, normal egzersiz rutininizi değiştirmek ve daha kolay bir aktivite seçmek istiyorsanız mükemmel olan düşük etkili bir egzersizdir. Ayrıca, özellikle soğuk aylar yaklaştıkça kalp atış hızınızı yükselten harika bir iç mekân egzersiz alternatifidir.

Sağlıklı bir taze meyve ve sebze diyetiyle birlikte düzenli egzersiz, C vitamini takviyeleri ve yeterli uyku, vücudunuzun bağışıklık tepkisini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bu egzersizler, lenfatik sistemin detoksuna yardımcı olur ve ek bir bonus olarak, gününüzü aydınlatmak için endorfin salgılayarak ruh halinizi iyileştirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu