Sağlıklı Yaşam

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Bağışıklık Sistemi 

Dünyayı yakından ilgilendiren korona virüs salgını sonrasında insanlarda bir tedirginlik ortaya çıkarken herkes kendince önlemini almaya çalışıyor. Her ne şekilde önlem alırsanız alın çıkan en önemli sonuç bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinden yana oluyor. Bunun için sağlıklı bir yaşam için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin mutlaka dengeli ve eksiksiz bir şekilde alınması gerekiyor. Aksi takdirde bağışıklık sistemini güçlendirmek mümkün değil.

Hijyen Çok önemli

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için öncelikli olarak hastalıklardan uzak kalmak gerekiyor. Bunun içinde ilk olarak kişisel hijyeninize dikkat etmeniz şart. Çünkü hijyenik bir ortamda olmadığınız sürece her türlü hastalıkla karşılaşma ihtimaliniz söz konusu olacaktır.

Sağlıklı Beslenme

Beslenme bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için çok önemli. Bunun için her gün düzenli zamanlarda yemeğinizi yemek, hazır gıdalardan uzak durmak gerekir. Hazır gıdaların kanserojen etkisi yaptığı uzmanlar tarafından her fırsatta dile getiriliyor. Bunun için dengeli beslenme için sağlıklı gıdalar tüketmek gerekiyor. Yeşil renk ağırlıklı beslenme ise en sağlıklısı.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?
Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Bağışıklık Artırıcı Yiyecekler

Bağışıklığı güçlendiren yiyeceklerin tüketilmesi gerekiyor. Örneğin kefir, sirke, turşu ve yoğurt gibi probiyotik içeren gıdaların tüketimi oldukça önemlidir.

Bol Bol Su İçilmeli

İnsan vücudunun % 70’lik bölümü suyla kaplı bu aslında bize suyun ne kadar önemli ve gerekli olduğunu söylüyor bunun için sağlıklı bir bağışıklık sisteminin oluşturulması için günde 2,5–3 litre su tüketilmesi gerekiyor. Vücut susuz kaldığı zaman halsizlik, baş ağrısı, enfeksiyon gibi durumlar kendisini gösteremeye başlayacaktır.

Uyku Düzeni  

Bağışıklık sisteminin düzenlenmesinde uykunun da önemi çok büyütür. Bunun için uykunuzu düzenli olarak ve zamanında almış olmanız gerekiyor. Her gün yatış ve kalkış saatlerinizin belirlenmiş olması bağışıklığınız için önemlidir. Günde 7–5–8 saatlik bir uyku bu dengeyi yakalayabilmeniz için yeterli olacaktır. Gündüz uykusundan ziyade gece uykusunu tercih etmeniz gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu