Yemek Tarifleri

Bakla Yemeği Tarifi

Yaz aylarının lezzetli yemeklerinden olan bakla yemeği tarifi ve yapılışının basit olmasından dolayı çok fazla tercih edilir. Yapılışı sırasında tüm malzemelerin iyi yıkanması gerektiği bakla yemeğinde işlemler baklaların uç ve sap kısımları temizlenerek başlar. Daha sonra eşit ölçülerde kesilen bakla, uzun süre limonlu suda bekletilirken bu sırada soğanlar doğranır.

Doğranan soğanlar zeytinyağıyla birlikte kızarıncaya kadar tencerede kavrulur. Hemen ardından ise kavrulan soğan bekletilen bakla ile bir araya getirildikten sonra üzerlerine şeker, tuz ve limon eklenir. Daha sonra bu karışım üzerine un ve su eklenerek ocağın üzerine katılarak pişmesi beklenir.

Bakla Yemeğinin Servis Edilmesi

Yaz aylarında hafif olmasından dolayı tercih edilen bakla yemeğini ufak dokunuşlarla etkileyici şekilde sunmak mümkündür. Her türlü yeşillikle birlikte görselliği artan bakla yemeğinin üzerine dereotu ve yoğurtun eklenmesi ortaya şahane bir görüntü ortaya çıkarır.

Bakla Yemeğine Farklı Tatlar Ekleme

Yapılışı sırasında klasik tarifi içerisine salça ve pirinç eklenerek bambaşka bir tat ortaya çıkarılan bakla yemeği her damak tadına uygundur. Özel günlerde de görselliği ve tadıyla masalarda yerini alan bakla yemeğinde kullanılan salçanın miktarı yemeğin tadını belirleyecektir.

Bakla Yemeği Tarifi
Bakla Yemeği Tarifi

Bakla Yemeği Malzemeleri Nelerdir?

Doğru ölçülerle ve mevsiminde yapıldığı takdirde tadına doyum olmayan bakla yemeğini yapmak isteyenlerin 500 gram bakla yemeği için aşağıda belirtilen malzemeleri yanlarında bulundurmaları yeterlidir;

  • 1 adet kuru soğan,
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı,
  • 1 yemek kaşığı un,
  • 1 çay kaşığı, şeker,
  • 1 çay kaşığı tuz,
  • 3-4 bardak su

Yapılan eklemelerle birlikte sunumu restoranlarda da kullanılan bakla yemeği doyurucu olması nedeniyle kalabalık gruplara kolaylıkla hazırlanabilir.

Bakla Yemeği Ne Kadar Ateş Üzerinde Beklemeli?

Kullanılan malzemeye göre ateş üzerinde beklemesi gereken bakla yemeğinde ölçü 500 grama 20 dakika pişme süresi üzerinden hesaplanmalıdır. Piştikten sonra mutlaka bir süre beklemeye bırakılan bakla yemeği belirtilen ölçülerde yapıldığı zaman rahatlıkla 4 kişi tarafından tüketilebilir. Bahar aylarının gelmesiyle birlikte sofralarda yerini almaya başlayan bakla yemeğinin yanına yapılacak takviyelerle birlikte akşam vakitleri keyifli şekilde değerlendirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu