Sağlıklı Yaşam

Balığın Vücuda Ve Bağışıklığa Olan Faydaları

Balığın vücuda faydaları nelerdir? Sağlıklı beslenmek için uzmanların önerisi ile mutlaka beyaz et tüketilmesi gerekmektedir. Beyaz et türleri arasında balığın yeri bambaşkadır. Hafta içerisinde mutlaka 1 ya da 2 kez balık tüketilmesinin önemini vurgulamaktadır. İçerisinde bol miktarda Omega 3 bulunduğundan özellikle çocukların bol miktarda balık tüketmesi gerekmektedir. Balığın vücuda faydalarına bir göz atalım.

Balığın Vücuda Faydaları Nelerdir?

Balık tüketmek hem yetişkinler hem de çocuklar için çok önemlidir. Beyin fonksiyonlarının olumlu gelişimi açısından haftalık olarak en az birkaç kez balık tüketilmelidir. Beyaz et olduğu için kolesterol problemi olanların tüketmesinde de sorun olmamaktadır. Balığın vücudumuz ve bağışıklık sistemine olan faydalarını maddeler halinde aşağıda sıralayacağız.

  • Balığın içerisinde bol miktarda Omega 3 bulunduğundan beyin sağlığı ve gelişimine katkı sağlar.
  • Bağışıklık sisteminin virüs ve bakterilere karşı güçlenmesine katkı sağlar. Böylelikle bağışıklık sistemi daha güçlü hale gelerek hastalıklara karşı daha dirençli olur.
  • Balık tüketimiyle vücudumuzdaki hücrelerin yapısını korur. Yapısı korunan hücreler kansere karşı daha dirençli hale gelirler.
  • Kardiyovasküler sistemini yani kalp ve damar sistemini yeniler. Kalp için zararlı olan pek çok şeyin önüne geçilmesi için balık tüketimi son derece önemlidir.
  • Metabolizmanın düzenlenmesini sağlar. Özellikle Omega 3 yağ asidinin doğal yolla alınmasıyla vücudun ihtiyaçlarını tek başına karşılamaktadır.
  • Balıkta bol miktarda E vitamini bulunduğundan cilt ve saç sağlığına katkı sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu