Hayata Dair

Balık Tüketirken Bilinmesi Gerekenler

Balık tüketirken bilinmesi gerekenler: Balık, hepimizin en çok sevdiği yiyecekler arasında yer alır. Özellikle kış aylarında satın aldığımız ya da denizden bizzat kendimiz tutuğumuz balıklar son derece lezzetlidir. Ancak balık pişirirken ve tüketilirken doğru bildiğimiz bazı yanlış bilgiler bulunuyor. Bugün sizlere balık tüketirken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdik. Ayrıca balığı tüketirken de bazı bilgilere sahip olmamız gerekiyor.

Balık Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

· Balığı Yağda Kızartmak Yanlış Bir Bilgidir

Balığı yağda kızartarak tüketmek son derece lezzetli bir sonuç elde etmemize yardımcı oluyor. Ancak, özellikle sağlıklı bir besin tüketmek için balığı tercih edenler bu yöntemi kesinlikle kullanmamalılar. Çünkü balığı kızartmak için kullandığımız un, yağa girdiğinde yanıyor ve bizim için zararlı oluyor. Fırınlama ya da buhulama yöntemiyle balığın kendi suyunda pişmesine özen gösterin.

· Balığın Yanında İçtiklerinize Dikkat Edin

Sizlere balığın yanında ayran içmeyin, diyeceğimizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü balığın taze olduğundan eminseniz ve bizzat kendiniz tuttuysanız balığın yanında ayran içebilirsiniz hatta seviyorsanız eğer süzme yoğurtla birlikte tüketebilirsiniz. Ancak kola, gazoz gibi içecekleri tüketmek size zarar verecektir.

· Balığın Üzerine Limon Sıkmaya Devam Edebilirsiniz

Balığın üzerine sıkılan limon hem ekşi, hem de lezzetli bir tat veriyor. Özellikle taze olduğundan şüphe ettiğiniz bir balık varsa bunun üzerine limon sıkarak onun olumsuz etkilerinden korunabilirsiniz. Balığınız bir yandan lezzetli olurken, bir yandan da C vitaminini takviye etmiş olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu