Sağlıklı Yaşam

Baş Ağrısını Dindirmek İçin Besinlerden Destek Alın

Baş ağrısı nasıl geçer? Baş ağrısına ne iyi gelir? Kimi zaman hayat, birçoğumuzu yoruyor ve bunun sonucunda kendimizi stres altında hissedebiliyoruz. Dolayısıyla, psikolojik açıdan sıkıntı yaşamamızın yanında, vücudumuz da bu duruma tepki verebiliyor. Yoğun stres yaşamak ya da bazı sağlık sorunları, baş ağrısı çekmenize neden olabilir..

Baş Ağrısı Çeşitleri

Öyle zamanlar olur ki; günler, bazen haftalarca ciddi baş ağrısı problemiyle karşı karşıya kalırız. Baş ağrıları; birincil ve ikincil olmak üzere ikiye ayrılır.

Birincil Baş Ağrısı Türleri

Migren

Beyin damarlarının genişleyerek, tekrar daralması sonucu kendisini gösteren bu baş ağrısı türünün; “Migren” olduğu belirtilmektedir. Nedenleri arasında; stres, yorgunluk, hormonsal değişimler ve uykusuzluk yer almaktadır.

Gerilim Türü

Boyun ve kafa derisinde gerginlik ile başlayan bu ağrıya; gerilim tipi baş ağrısı denilmektedir. Ağrıya neden olan durumlar; depresyon, uzun süre bilgisayar başında olmak ve başta zedelenme meydana gelmesidir.

Küme Tipi Baş Ağrısı

İnsanı bir anda uykudan uyandıran ve gün içinde de sık sık tekrarlayan baş ağrısı türüdür. Bazen haftalarca sürmesi ile ortaya çıkan bu ağrının nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Ancak, ağrıyı tetiklememesi adına, bedeni aşırı yormak ve yüksek ışığa maruz kalma gibi durumlara karşı dikkat etmeniz önerilir.

İkincil Baş Ağrısı

Başka bir hastalığın habercisi olarak kendini gösteren ikincil baş ağrısı, çoğunlukla başımızın arkasında başlamaktadır. Ağrının beraberinde; görme bozukluğu, bulantı ve zihinsel bulanık tarzı semptomlar, mutlaka doktora gitmeniz gerektiğini gösteren önemli sinyallerdir.

Baş Ağrısını Dindirmek İçin Besinlerden Destek Alın
Baş Ağrısını Dindirmek İçin Besinlerden Destek Alın

Baş Ağrısına İyi Gelen Besinler Hangileri

1.Susam

E vitamini bakımından zengin olan susam, baş ağrısını hafifleterek ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor. Aynı zamanda susam, kan basıncını hızlandırarak hissedilen baskıyı en aza indiriyor. İçerisinde bulunan magnezyumun baş ağrılarına çok iyi geldiği bilinir, bu sayede baş ağrısını gidermede yardımcı besin olduğunu söyleyebiliriz.

2.Kahve

Kafeinin baş ağrılarında iyi geldiği birçok kişi tarafından bilinir. Kahvenin içerisinde bulunan kafein, baş ağrılarını dindirmede oldukça etkilidir. Aniden bastıran baş ağrılarına yönelik içilen bir fincan şekersiz Türk kahvesinin, baş ağrısına iyi geldiği söylenir.

  1. Badem

Magnezyum bakımından zengin olan badem, baş ağrılarına karşı iyi bir koruyucudur. Uzmanlar, migren ve benzeri baş ağrıları çeken kişilere; bolca badem tüketmeyi öneriyor. Buna ek olarak; kaju ve muz gibi besinleri de beraberinde tüketmeleri çok önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu