Sağlıklı Yaşam

Bebeklerde Ek Besine Geçiş Nasıl Olmalı?

Bebeklerde Ek Besine Geçiş

Bebeklerde ek besine geçiş, anne sütüyle birlikte son derece önemlidir. Bebeğin beslenme alışkanlıklarını oluşturmaya başladığınız bu evrede, mutlaka ek besine geçişte tüketilen her gıda son derece önemli olacaktır.

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Ne Zaman Olmalı?

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Ne Zaman Olmalı
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Ne Zaman Olmalı?

Yeni doğan bebeğin ihtiyaç duyduğu tek gıda doğumdan sonra ilk 6 ay anne sütüdür. Sonrasında ise anne sütü ile birlikte ek gıdalara geçiş başlar. Her bebek için farklı gelişimsel süreç işleyebilir. Ek gıdaya geçiş süreci süresi ya da zamanı değişse de her bebek için kaçınılmaz bir durumdur.

Her bebek için farklı işleyen bir süreç var. Bunun için bebeklerde ek besine geçiş için ilk olarak bebek için doğru zaman mı sorusunun yanıtına bakılmalıdır. Ek gıdalara geçişte acele etmemek gerekiyor. Bebeklerin sindirim sisteminin gelişmemesi durumunda çok da iyi sonuçlar vermez.

Ek gıdaya geçmeden önce dikkat edilmesi gerekenler;

  • Bebeğin başını sabit tutabiliyor olması
  • Yiyecek yutarken sıkıntısı olmaması
  • Yiyecekleri dil ile itme refleksi kazanmış olması
  • Ellerini oyuncaklarını ağzına götürüyor olması
  • Diğer insanların yediklerine ilgisi olması, merak ediyor olması
  • Fiziksel gelişiminin ek gıda için uygun olması
  • Doğum kilosunun yaklaşık olarak 2 katına çıkması

Verilen özelliklere sahip olan bir bebek ek gıdaya geçebilir. Bebekler ek besine geçiş için mutlaka öncesinde doktorunuz ile iletişimde olmanız da önerilir. Bunu değerlendirmeniz durumunda, sonrasında ek gıdaya geçiş sürecinin başlaması gerekiyor.

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı?

Peki, bu geçiş süreci nasıl olacak? Mutlaka şeker ve tuz içermeyen tek bileşenli olan yiyeceklerin tüketilmesi gerekiyor. yeni yiyecek için 3 gün bekleyerek hareket etmek gerekiyor. Bebeğin herhangi bir besine alerjisi var mı yok mu bu süreçte ortaya çıkacaktır.

Tek öğün;

İlk etapta sadece tek öğünde ek gıda verilmesi gerekiyor. İlerleyen zamanlarda sebze çorbası, kabak dolması, yoğurtlu meyve ve sebze karışımları gibi birden çok besin içeren yiyeceklerin tercih edilmesi söz konusudur. Sürecin iyi bir şeklide kontrol edilmesi önemlidir. Bebeklerde ek besine geçiş kontrol altında tutulmalıdır.

Bebeklerde Ek Besine Geçiş ve benzer konular için farklı makalelerimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu