Sağlıklı Yaşam

Bebeklerde Göz Muayenesi Nasıl Yapılır?

Göz Muayenesi Nasıl Yapılır?

Göz herkes için önemli ve hassas bir organdır. Bunun için herkesin göz sağlığı konusunda dikkatli olması gerekir. Yeni doğmuş bebeklerde göz sağlığı bebek doğar doğmaz uzman bir hekim tarafından yapılır ve bu sayede problem varsa hemen müdahale edilir. Yeni doğan bir bebek için ilk bakılacak olan kırmızı reflu testidir. Bu testin amacı bebeğin gözlerinde kızarma, sulanma, kayma ve tıkanma gibi durumların olup olmadığının anlaşılmasını sağlamaktır.

İlk göz muayenesi sonrasında herhangi bir şey çıkmamış olsa bile daha sonraki dönemler de aynı hassasiyetin devam etmesi gerekir. Örneğin ailede bilinen bir göz hastalığının olması, kırma kusurlarının bulunması, anne ve babada göz kayması olması gibi sorunlar varsa mutlaka düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Göz muayenelerinde hızlı müdahale çok önemlidir. Bebeğe ne kadar erken müdahale edilebilirse sonraki süreçte de sağlığı korunmuş olacaktır.

Bebeklerde Göz Muayenesi Nasıl Yapılır?
Bebeklerde Göz Muayenesi Nasıl Yapılır?

Doğumdan Sonra ilk Göz Muayenesi Ne Zaman Olmalı?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz durumların ailede hiçbiri bulunmuyorsa o zaman bebeğin ilk 6 ay sonrasında kontrolünün yapılması gerekir. Bizde genelde çocuklar ve yetişkinler göz muayenelerini erteler ve öteler. Bir sorun çıkmadığı sürece de göz doktoruna gidilmez.

Çocuklarda 3-4 yaş görme kusurlarının saptanmış olduğu dönemdir. Bu dönemde göz muayenesi yaptırılması halinde bebeğinizde göz kusuru varsa tespit edebilirsiniz. Çocuklarda ve yetişkinlerde gördüğümüz görme kusurları bu yaştan itibaren ortaya çıkar.

Anne ve baba ne kadar bilinçli hareket ederse bebeklerinin sağlıklarını da o kadar koruma altına almış olurlar. Doğumla birlikte başlayan bu süreçte kesinlikle bebeklerinizin göz sağlığını ihmal etmeyin.

https://www.nediyorduk.com/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu