Hobi & Eğlence

Begonya Çiçeği Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Dünyada 200’den fazla çeşidi bulunan Begonya, hem iç mekanda hem de dış mekanda yetiştirmeye uygun bir bitkidir. Rengarenk çiçekleri balkonlara, bahçelere ve salonlara dikkat çekici bir hava katıyor. Bakımı son derece kolay ve zahmetsiz olan bu bitkinin sarı, kırmızı, turuncu ve pembenin farklı tonlarını taşıyan çiçekleri bulunuyor. Saksı bitkisi olarak büyük ilgi gören begonya çiçeği bakımı nasıl olmalıdır?

Begonya Çiçeği İçin Toprak Karışımı

Toprak bitki gelişimi için çok önemlidir. Begonya gibi çiçekli bitkilerin verimli ve geçirgen bir toprağa ekilmesi gerekiyor. Toprağın suyu içerisinde tutup çamurlaşması ya da tam tersine hiç su çekmeyen yapıya sahip olması çiçek için sıkıntı yaratır. Sürekli ıslak kalan toprak bir süre sonra köklerin çürümesine neden olur.

Hiç su tutmayan toprak ise bitkinin besin almasının önüne geçer. Yeteri kadar besin ve su alamayan begonya zamanla kuruyacaktır. Öyleyse begonya çiçeği bakımı nasıl olmalıdır? sorusuna cevap vermeden önce toprak karışımının nasıl olması gerektiğini açıklayalım.

Yapı marketlerde ve çiçekçilerde satılan hazır topraklar genellikle bitki gelişimi için uygundur. Kaliteli ve iyi markaların topraklarına begonya ekebilirsiniz. Fakat daha verimli ve kaliteli bir toprak için bazı özel malzemelere ihtiyaç duyulur. Kullanılacak toprağın miktarına bağlı olarak belirli oranlarda lav taşı, perlit, permikülit gibi malzemeler karıştırılmalıdır. Bu sayede toprağın geçirgenliği artar ve begonyanın kökleri nefes alabilir.

Begonya Çiçeği Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Begonya Çiçeği Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Begonya Çiçeği Toprak ve Saksı Değişimi Nasıl Olmalıdır?

Torflu ve geçirgenliği artırılmış toprak kullanarak saksı değişimi yapılmalıdır. Saksı seçerken derin ve büyük olmamasına dikkat edilmelidir. Bir önceki saksının bir boy büyüğü uygundur. Saksının dibine bir miktar çakıl taşı koyup su drenajı sağlanır. Daha sonra toprağı ekleyip begonyanın köküne zarar vermeden yeni saksıya ekim yapılır.

Toprak nemliyse sulamaya gerek yoktur. Fakat kuru toprağa ekim yapıldıysa toprağın tamamı ıslanacak şekilde sulama yapılmalıdır. Begonya ekildiği saksıda 3-4 yıl kadar kalabilir. Saksısı dar gelince tekrar değiştirilebilir. Toprak değişimi Mart sonu veya Ağustos ayı gibi yapılabilir.

Begonya Çiçeği Bakımının Püf Noktaları

Begonya çiçeği kolay yetiştirilen bitkiler arasındadır. Özel bir çaba ve alaka istemez. Fakat her bitkide olduğu gibi gereksinimlerinin karşılanması ve doru bakım son derece önemlidir.

Begonya çiçeği bakımının püf noktaları şu şekildedir;

  • Doğrudan güneş ışığı değil de gölgeli yerlerde tutulmalıdır,
  • Toprağının nemli kalmasına dikkat edilmelidir,
  • Yazın haftada 2, kışın ise toprağı kurudukça su verilmelidir,
  • Yılda bir kere toprak değişimi yapılmalıdır,
  • Bitki besini ilkbahar ve sonbahar başlarında olmak şartıyla yılda iki kere verilebilir,
  • Sulama yaparken toprağın tamamen ıslanması sağlanmalıdır,
  • Sulama sırasında yapraklara ve çiçeklere su gelmemesine dikkat edilmelidir.

Begonya çiçeği bakımı kadar çoğaltılması da kolay bir bitkidir. Kırılan dal veya yaprak saplarının toprağa batırılması yeterlidir. Böylece 7 ila 10 gün içerisinde yeni filiz verdiği görülecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu