Sağlıklı Yaşam

Beyin Sağlığımız İçin Zararlı Gıdalar Hangileridir?

Doğal gıdaların azalması ile birlikte, beslenme şeklimiz zarar görüyor. Zararlı gıdalar hayatımızda daha çok yer aldığı için de sağlımız etkileniyor. Zararlı yiyeceklerin tadı her ne kadar güzel olsa da aslında sağlımız için oldukça kötüdür. Bugünkü yazımızda beyin sağlımıza zarar verenler yiyecekleri sıralayacağız. Peki o yiyecekler hangileridir?

Şekerli Yiyecekler

Şekerli yiyeceklerin zararlı olduğu herkes tarafından bilinse de her gün bir sürü şekerli yiyecek tüketmekteyiz. Yapılan araştırmalar sonucunda, şeker içeren yiyeceklerin hafızayı zayıflatan bir etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda çok fazla şeker tüketmek öğrenme yeteneğini de sekteye uğratmaktadır. Hayatımızdan şekerli yiyecekleri tamamen çıkartmak çok zor olsa da olabildiğince az yemek beyin sağlınız için önemlidir.

Alkollü İçecekler

Alkol, karaciğere verdiği zararın yanında beynimizde büyük hasarlar oluşturmaktadır. Uzun süreli alkol kullanan bireylerde düşünme yeteneğinin zayıfladığı ve beyinde kalıcı hasarlara sebep olduğu gözlemlenmektedir.

Fast Food Yiyecekler

Montreal Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, fast food ürünleri beynin kimyasını değiştiriyor. Her ne kadar lezzetli olsa da, fast food yiyecekler içindeki katkı maddeleri nedeniyle öğrenme bozukluğu ve anksiyete gibi sorunlara yol açmaktadır. Aynı zamanda, sürekli fast food tüketmenin beyne zarar verdiği de gözlemlenmiştir.

zararli-gidalar
Zararlı Gıdalar

Tuz

Tehlikeli beyazlardan biri olan tuz, beyne de zarar vermektedir. Kalbe verdiği zararların yanında zeka geriliğine de neden olmaktadır. Aşırı tuzlu ve işlenmiş gıdalar, beyne zarar verip düşünme yeteneğini zayıflatmaktadır.

Tahıllı Yiyecekler

Tek bir istisna haricinde tahıllı gıdaların hepsinin beynimize büyük zararlar verdiği bilinmektedir: Tam kepekli tahıllar. Tam kepekli tahıllar harici herhangi bir tahıl içeren gıdayı fazlaca tüketmek, hem erken yaşlanmaya yol açıyor hem de beyin fonksiyonlarının düzgün çalışmamasını sağlıyor.

İşlenmiş Gıdalar

İşlenmiş gıdalar denince akla gelen ilk gıdalar salam, sosis ve sucuk üçlüsüdür. Protein kas gelişimi için çok faydalı olsa da özellikle kahvaltılarımızda yer alan bu tarz işlenmiş gıdalar, beyin sağlımız için büyük bir tehdittir. İşlenmiş gıdalar, beynimizdeki sinir sistemini tahrip etmektedir.

Tatlandırıcılar

Şeker kullanmayan kişilerin en çok tercih ettiği gıdalardan olan tatlandırıcılar da sağlımız için tehlikeler barındırmaktadır. Şekere göre daha az kalori içermesine rağmen, yapay tatlandırıcıları tüketmek zihinsel bozukluklara ve beyin hasarlarına yol açmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu