Yemek Tarifleri

Bezelye Nasıl Haşlanır? Taze ve Donmuş Bezelye Haşlaması

Bezelye nasıl haşlanır? Sorusu, lezzetli ve yumuşak bezelye yemekleri için olmazsa olmaz bir soru. Bu sorunun cevabını kuru ve donmuş bezelye olarak 2 şekilde sizlere aktardık. Dilerseniz, ayrıntılara geçelim;

Bezelye Nasıl Haşlanır?

  • Adım 1: İlk olarak bezelye haşlama için tencerenin içine tuzlu su doldurun.
  • Adım 2: Bezelyeleri içine atın ve ateşin altını biraz kısın.
  • Adım 3: Suyun içine bir tutam karbonat koyarsanız bezelyelerin renginin daha canlı olmasını sağlarsınız.
  • Adım 4: Yaklaşık 25 30 dakika kaynamaya bırakmanız gerekir.

Not: Bezelyeleri direkt yemeğin içine koyacaksanız haşlama süresini 15 20 dakikaya indirebilirsiniz. Yemeğin içinde de haşlanacağı için ateşte fazla kalması yumuşamasına neden olur.

Donmuş Bezelye Haşlama Nasıl Olur?

  • Adım 1: ilk olarak donmuş bezelye haşlama için bezelyeyi dondurucudan çıkarın
  • Adım 2: Önceden hazırladığınız kaynar suyun içine bezelyeleri atın.
  • Adım 3: Bezelyeleri yaklaşık 30 35 dakika kaynar suda bekletin.
  • Adım 4: Yumuşaklığını kontrol edin, bezelyeler yumuşamaya başladıysa hazır olmuş demektir.

Bezelye Kaç Dakikada Haşlanır?

Bezelyenin haşlama süresi 30 ile 35 dakika yeterli olur. Yemeğe koyacaksanız yaklaşık 15 20 dakika haşlamanız gerekir. Yemek yapımı esnasında pişmeye devam edeceği için normalden daha kısa sürede pişmesi gerekir.

Taze bezelyeyi derin dondurucuda saklayacaksanız 2 ile 3 dakika arasında kaynar su da haşlayıp ardından soğuk su ile şoklama işlemi uygulamanız gerekir. Suyunu iyice alıp poşete koyarak derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

Bezelye Haşlanırken Nasıl Yeşil Kalır?

Bezelyenin yeşil rengini kaybetmemesi için pişirme işleminde kaynar suya bir tutam karbonat atarsanız hem rengi daha açık olur hem de daha canlı gözükür. Karbonat koymak istemezseniz iki ya da 3 damla sirke de aynı işlemi görür.

Ayrıca beklemekten kurumuş ve sertleşmiş bezelyeleri bir gün soğuk su da bekletirseniz yeniden diri ve taze görünümüne kavuşur.

Taze Bezelye Önceden Haşlanır Mı?

Taze bezelyenin lezzetli olması için ayıklandıktan sonra bekletilmeden pişirilmesi gerekir. Haşlanmış yemek yapmayacaksanız haşlamanıza gerek yok. Beklediği süre boyunca kuruyup sertleşir.

Bezelye haşlama için bekletilmeden pişirilmesi en sağlıklı olanıdır. Ancak hemen pişirme ya da haşlama imkanınız bulunmuyorsa soğuk suyun içinde 1 gün bekleterek kurumasını engelleyebilir hatta daha diri olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu