Hayata Dair

Bilgi Mi, Deneyim Mi?

Bu iki konu insanlar arasında her zaman tartışılmıştır. Bilgi ve deneyim birbirinden farklı kavramlar olsa bile birbirinden ayrı düşünülemez. İnsanlar arasında bilgi ve deneyimin her zaman kıymeti vardır. Bilgi mi deneyim mi? sorusunda ise hangisinin daha önemli olduğu bilinmek istenir. Bilgiye sahip olmak için okunması ya da yazılması gerekir. Fakat deneyim bu şekilde değildir. Deneyimin öğrenebilmesi için insanın yaşaması gerekir. Yaşanmadığı sürece deneyimlenemez. Bir kişi bir konu hakkında bilgi sahibi olduğunda o konu sadece havada kalır. Deneyimde ise hayatının içerisinde de olduğu için daha iyi kavranır. Yaşayarak öğrenmek insanlara göre daha kıymetli görünür.

Hangisi Daha Değerli?

Bilgi mi daha değerlidir yoksa deneyim mi sorusu da sıklıkla sorulur. Bu iki konunun da kendisine göre değerleri vardır. Bilgi elde edilmediği sürece bir değeri yoktur. Ancak insan hayatına girebildiği sürece kıymetli olur ve değer bulur. Bu da deneyimin oluşmasını sağlar. Bir kişinin bilgiye ulaşmadan deneyim yaşaması mümkünken, deneyim yaşamadan da bilgiye ulaşabilmesi mümkündür. İkisi de çok değerlidir ve yokluğu düşünülemez.

Bilgi Mi, Deneyim Mi?
Bilgi Mi, Deneyim Mi?

En Zor Hangisi Elde Edilir?

Bilgiyi elde edebilmek deneyimlemeye göre daha kolaydır. Deneyimlemek bazı durumlarda uzun sürse de daha kısa sürede de olabilir. Sıcak eli yakar bir bilgiyken, sobadan eli yanmak bir deneyimdir. Bunu bilgi olarak bilen bir kişi, deneyim yaşayana göre daha korkusuz davranır. Fakat deneyim olarak bilen, bilgi sahibine göre daha temkinlidir. Herhangi bir yaşanmışlığı olmadığı için de korkusuzluğu devam eder. Deneyim için daha uzun süreler gerekebilir. Bu durum bilgide bu şekilde değildir.

İnsanların En Çok Tercih Ettikleri Hangisidir?

Bilgi elde edebilmek için;

  • Okumak
  • Araştırmak
  • Yazmak
  • Konuşmak
  • Sormak gerekebilir.

Deneyimde ise yaşamak daha ön plandadır. Tabii ki bilgi edinme yolarının da deneyimde yeri önemlidir. Bilgiler paylaşılırsa deneyime dönüşebilir. Çoğu kişi bilgiyi deneyimleyerek görmek ister. Hayatında da çoğunlukla bunlara yer verir. Okumak ya da araştırmak yerine yaşayarak görmeyi daha mantıklı bulurlar. Öğrenilen bilgilerin değerli olabilmesi için mutlaka hayata geçirilmesi gerekir. Bu da deneyimi oluşturur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu