Hayata Dair

Bilinçli Farkındalık Nedir? Nasıl Yapılır?

Bilinçli farkındalık, diğer adıyla mindfullness, kişinin farkında olarak eylemesi ve düşünmesi anlamına gelir. Örneğin, bir yemek yerken, yemeğin farkında olarak yemeli ve vücudunuzun ihtiyacını bilmelisiniz. Bu uygulama bir çeşit meditasyon tekniği olduğu için kişinin psikolojik sağlığına oldukça iyi gelmektedir. Bunu uygulamak için sakin ve sessiz bir ortamda bulunabilir veya iyi hissettiğiniz bir ortam seçebilirsiniz. Daha çok zihnin tüm düşüncelerden arındırılıp sadece an içerisinde bilinç hali içinde kalması ile yapılır.

Bilinçli Farkındalık Nasıl Yapılır?

Bilinçli farkındalık, insan zihninin tüm negatif düşüncelerden arındırılıp nötr hale getirilmesidir. Yaptığınız her şeyin bilincinden olarak hareket etmeniz gerekir. Mindfullness bir meditasyon yöntemi gibidir ve aynı zamanda insan psikolojisine olumlu yönde etki yapar. Rahat ettiğiniz bir ortamda bağdaş kurabilir ve hafif bir meditasyon müziği ile beyninizi tüm enerjilerden arındırabilirsiniz. Bu tekniği ilerlettiğiniz zaman bir hava alanında bile kendi içinize dönüp, bırakmanız gereken tüm enerjileri bırakacak seviyeye gelebilirsiniz.

Bilinçli Farkındalık Uygulamaları Nelerdir?

Bilinçli farkındalık

Bilinçli farkındalık uygulamaları dendiği zaman eğer tek başınıza yapacaksanız odak çalışmaları yapabilirsiniz. Eğer grup çalışması yapacaksanız da bir rehber eşliğinde önce ısınma hareketleri ve sonrasında kolektif anlamda zihne dönme egzersizleri yapabilirsiniz. Mindfullness teknikleri daha çok arınma, odak ve şifa konularına odaklanmıştır. Bunun için bazen hafif bir meditasyon müziği eşliğinde birkaç olumlama ile işe başlanır. Sonrasında ise kişinin farkındalığının yükseldiği görülür ve kendisi bile çeşitli stiller geliştirebilir. Bunu yapan bazı kişiler telkin yöntemi ile duygu ve düşüncelerini nötrlemeyi öğrenir ve dikkatleri dağıldığı zaman hemen toparlayabilirler.

Beynin Bilinçli Farkındalık Bölümü Nedir?

Beynin bilinçli farkındalık bölümü, beynin ön bölgesi olan frontal kısımdır. Burası insanın aktif olarak kullanabildiği beynin gelişmiş bölümüdür. Primitif bölge olan ilkel kısımda olan gibi kontrolsüz güdüler hakim değildir. İnsan frontal bölgeyi mindfullness ile kontrol ederek daha bilinçli bir yaşam tarzına evrilebilir. Bu sayede temel duygulardan biri olan öfke gibi çeşitli duyguları dengeye getirerek toplum yaşamında daha kendini bilen bir yapı gösterebilir. Beynimizi nasıl yönlendirirsek, ona neyi aşılarsak o da bizlere karşılığını aynı şekilde verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu