Güzellik ve Bakım

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Evde Cilt Bakımı Aşamaları

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Evde Cilt Bakımınızı Kendiniz Yapın!

cilt bakımı nasıl yapılır
Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Evde Cilt Bakımı İçin Gerekenler

Cilt bakımı nasıl yapılır ve nelere dikkat edilir? Evde cilt bakımı için hangi malzemeler kullanılır? Kuruyan, yıpranan ve çatlayan cildinize doğal yağlarla yapacağınız bakım sayesinde cildinizi tekrar onarabilir bu sayede erken gelen kırışıklıklara ve yaşlanmaya meydan okuyabilirsiniz.

Cilt bakımı için hazır üretilmiş kozmetik ürünleri haricinde organik yağlardan da sıkça faydalanılmaktadır. Peki bu yağlar hangileridir ve cilde ne gibi faydaları vardır ve nasıl uygulanır birazdan merak edilen bu soruların hepsine değineceğiz. Esas konumuza geçmeden önce cildinizde sivilce izleri varsa eğer önce bu sorunu halletmeniz gerekebilir. Çünkü taze sivilce izlerinin ve henüz kurumamış sivilcelerin olduğu bir cilde yağ bakımı yapmak fayda yerine zarar getirebilir o yüzden sivilce izleri nasıl geçer makalemizdeki bilgileri okumanızda ve anlatılanları uygulamanızda yarar var.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır, Evde Cilt Bakımı İçin Gerekenler Nelerdir?

cilt bakımı
Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt sorunlarının birçoğu yanlış uygulanan cilt temizliğinden kaynaklanmaktadır. Yani doğru temizlenmeyen bir cilt her zaman sorun çıkarır. Ayrıca cilt temizliği için kullanılan kalitesiz kozmetik ürünleri, sabunlar ve dezenfektanlar da cildinize zarar vererek kalıcı hasarlar meydana getirebilmektedir.

Evde cilt bakımında en önemli unsur cildinizi temizlemekte kullandığınız maddelerin saflığı ve doğallığıdır. Kullandığınız malzemeler ne kadar kimyasal içerirse ve doğallıktan uzaklaşırsa cildinize o denli zararlar verir. Kimi ürünler belli bir kullanım süresinden sonra cildi kurutur ve pul pul dökülmesine neden olur kimi ürünler de cildin yağ dengesini bozarak fazla yağ üretmesine ve yağlı egzama gibi çeşitli hastalıkların oluşmasına katkıda bulunur. Bu nedenle cilt bakımında ilk dikkat edilecek nokta temizlik için kullanılan ürünlerin kaliteli ve doğal olmasıdır.

Cilt Bakımı İçin Temizleme Toniğinizi Evde Kendiniz Yapın!

Doğru bir cilt bakımı için kimyasallar ile hazırlanan toniklerden vazgeçmeniz cildinizi olası tehlikelerden ve yıpranmalardan koruyacaktır. Vaktiniz olduğunca evde kendi cilt toniğinizi kendiniz yapın. Diğer kimyasal maddelerle üretilen kozmetik ürünlerinin cildinizde bıraktığı kalıntıları doğal yollarla temizleyin. Aşağıda tarifini vereceğimiz tonik cildinizi temizlemekle kalmaz üstüne gözenekleri sıkılaştırarak hem siyah nokta oluşumunu engeller hem de kırışıklıkları minimum seviyeye indirir ve var olan siyah noktalarında temizlenmesine yardımcı olur. Kısacası antiseptik özelliği sayesinde bir nevi peeling etkisinin olduğunu söyleyebiliriz.

Piyasada satılan cilt temizleme toniklerinden kat kat daha ucuza gelen evde hazırlayacağınız bu tonik sayesinde doğallığın keyfini süreceksiniz. Hesaplı ve gayet sağlıklı bir tonik için aşağıda ki tarifi uygulayınız. Hazırlayacağınız toniği kullanırken dikkat edeceğiniz tek nokta ise tüm malzemelerin birbirine tam olarak karışması için her kullanımdan önce toniği iyice çalkalamak olacak.

Kokusuyla Sizi Mest Edecek Gül Toniği:

gül yağı
Gül Toniği İle Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cildinizi pamuk gibi yapacak aynı zamanda temizleyecek bir tonik olan gül toniğini fazla zahmete girmeden kolayca hazırlayabilir ve uygulayabilirsiniz. Özellikle de hassas ciltler için birebirdir.

Kullanacağımız Malzemeler: 1 çay bardağı kaynatılmış ve soğutulmuş su, 1 çay bardağı gül suyu, 10-12 damla gül yağı.

Gül Toniğinin Uygulanışı: Tüm malzemeleri 200 ml’lik bir losyon veya fısfıs şişesine ekleyin ve iyice çalkalayın. Cilt temizleyici ve nemlendirici losyonunuz artık hazır. Birazdan aşağıda paylaşacağımız cilt bakımlarını yapmadan önce ve sonra her zaman bu toniği uygulayın cildinize ekstra fayda sağlayacaktır. Cilt temizleme toniğinin tarifini verdik şimdi evde cilt bakımına dair neler yapabileceğimize ve hangi yağlardan faydalanacağımıza geçelim…

Evde Cilt Bakımı İçin Yapmanız Gerekenler:

evde cilt bakımı
Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğru bir cilt bakımı nasıl olmalı sorusunu kendinize sorup duruyorsanız eğer orda durun! Çünkü anlatacaklarımız aklınızdaki tüm soru işaretlerini bir bir silecek. Hadi o zaman gelin maddeler halinde bir bakalım doğru cilt bakımı için neler yapabiliriz…

 • Tüm vücudunuz veya herhangi bir bölgeniz için cildinize bakım yapacaksanız öncelikle ılık bir duş alın ya da sadece bakım yapacağınız bölgenizi sabunlayın. Sabun cildinizi kurutuyorsa duş jellerinden faydalanabilirsiniz. En iyi olanı cildinize göre Ph değeri uygun doğal sabunlar tercih etmektir. Ayrıca cildiniz kuru ise kesinlikle alkol içeren bir temizleyici seçmemelisiniz.
 • Yıkayıp kuruladığınız cildinize hemen ardından yukarıda bahsetmiş olduğumuz gül toniğini bir pamuk yardımıyla sürün ve bu şekilde 5 dakika bekleyin.
 • Bu işlemi de tamamladıktan sonra artık yağ bakımına geçebilirsiniz. Peki tam olarak hangi yağları kullanacağız?

Cilt Bakımında Hangi Yağlar Kullanılır? Doğal Yağlarla Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Konu cilt bakımı olunca birçok yağdan faydalanılmaktadır. Lavantadan tutunda defne yağına kadar hepsi cilt için şifa kaynağıdır. Sizler için cilde en çok fayda sağlayan yağların hangi cilt tiplerine iyi geldiğini ve uygulanışlarını derledik. Sürekli kuruyan, çatlayan veya pul pul dökülen bir cilt yapısına sahipseniz eğer yukarıda anlatmış olduğumuz gül toniğini uyguladıktan hemen sonra aşağıda vereceğimiz yağ bakımlarından birini de yapmayı ihmal etmeyin. Bu arada ilgili yağları buradan güvenilir bir şekilde temin edebilirsiniz.

Hassas Ciltler İçin Kayısı Çekirdeği Yağı:

kayısı çekirdeği yağı
Kayısı Çekirdeği Yağı İle Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt yapınız çok hassas ise kayısı çekirdeği yağı cildiniz için aradığınız ilaç olabilir. Sık sık cildinizde kabarmalar, kızarıklıklar ve kuruluktan dolayı çatlaklar görüyorsanız 1 kapak kayısı çekirdeği yağını bir pamuk yardımıyla yıkamış olduğunuz cildinize sürün. 30 dakika sonra cildinizi tekrar yıkayın veya fazla yağını bir peçete yardımıyla alıp öylece bırakın. Ardından yukarıda yapılışını yazdığımız gül toniğinden kullanın. Bu toniği hem bakım öncesi hem de bakım sonrası gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Kayısı çekirdeği yağ bakımını haftada iki kez yapmanız sizin için yeterli olacaktır.

Koyu Renk Ciltler İçin Avokado Yağı:

avokado yağı
Avokado Yağıyla Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Koyu ten rengine sahipseniz avokado yağını kullanabilirsiniz. Avokado yağının içeriğindeki mineraller ve vitaminler cildinizi besler ve onarır. Yine bir pamuk yardımıyla avokado yağını cildinize yayın ve ellerinizle ovuşturarak cildinizin yağı emmesini sağlayın. 20-25 dakika bekledikten sonra cildinizi yıkayabilirsiniz. Haftada bir kez yapacağınız avokado yağı bakımıyla cildinizi dışarıdan gelen tehlikelere karşı koruyabilirsiniz.

Kırışıklıklar İçin Borage (Hodan) Yağı:

borage hodan yağı
Borage (Hodan) Yağıyla Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Borage yağı içerdiği yüksek gamma linolenik asit sayesinde egzema, sedef, dermatit gibi birçok cilt hastalığının iyileşmesinde etkilidir. Ayrıca kuru ve kendini salmış kırışmaya yüz tutmuş ciltler için de çok etkilidir. Bu yağ ile haftada bir kez yapacağınız bakım sayesinde cildiniz sağlıklı olacak ve kırışıklıkları minimum seviyeye indirecek. Cildinize damlatacağınız borage yağını parmak uçlarınızla yayın ve 45 dakika – 1 saat kadar cildinizde bekletin. Ardından cildinizi yıkayıp kuruladıktan sonra gül aromalı toniğinizi kullanın.

Her Cilt Tipi İçin Kabak Çekirdeği Yağı:

kabak çekirdeği yağı
Kabak Çekirdeği Yağıyla Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Hem cilt sıkılaşması için hem de çeşitli sebeplerden dolayı ciltte oluşan tahrişi gidermek için kullanabileceğiniz kabak çekirdeği yağını haftada iki kez tekrarlayabilirsiniz. İçerdiği A, B2 ve çinko sayesinde cildinize gerekli vitamin ve mineralleri sağlar. Bakım yapacağınız bölgelere birkaç damla damlatarak ellerinizle yedirin ve 35-40 dakika sonra yıkayın. Her yağ bakımında önerdiğimiz gibi bu yağ bakımından sonra da güllü tonikten kullanın.

Doğru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Bunun İçin Yapmanız Ve Yapmamanız Gerekenler:

evde cilt bakımı nasıl yapılır
Evde Doğru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?
 • Cildinizi yıkama sıklığını iyi ayarlayın. Fazla sık yıkarsanız çabuk kurur ve çatlar, cildin nem ve yağ dengesi bozulduğunda fazla yağ üretimi de yapabilir. Bu durum her bünyede değişiklik gösterir. Gerektiğinden az yıkarsanız yine fazla yağlanmadan dolayı cildinizde bir takım hastalıklar oluşabilir. Bu sebeple yıkama sıklığına dikkat edin. Cildinizi günde maksimum 2 kez köpükleyin. Boş suyla istediğiniz kadar yıkayabilirsiniz fakat sabun, jel tarzı temizleyici maddeler kullanıyorsanız bu sıklıkta yıkamanız sizin için idealdir.
 • Yıkama suyunun sıcaklığını olabildiğince düşürün. Çünkü sıcak suyla yıkanan cilt çok çabuk kurur, nem oranı düşer ve yaşlanır. Cildim diri kalsın, bu tarz problemler oluşmasın diyorsanız cildinizi ılık veya soğuk suyla yıkamaya alışın.
 • Bir diğer önemli faktör de güneştir. Her ne kadar etkilerini ciddiye almasakta cildimiz için tehlikeli olabilmektedir. Yaz günlerinde plajda veya havuzda etkili bir güneş kremini mutlaka yanınızda bulundurun ve güneşe çıkmadan evvel cildinize sürün. Bu sizi güneşin olumsuz etkilerinden koruyacaktır.
 • Makyaj yaptığınızda makyajınızla uyumayın. Yatmadan yüzünüzü iyice temizlediğinizden emin olun ve tarifini vermiş olduğumuz güllü tonikten uygulayın.
 • Makyaj yapan biriyseniz olası enfeksiyon tehlikelerine karşı makyaj malzemelerinizi kimseyle paylaşmayın. Aksi taktirde cildinizde uçuklar, çeşitli cilt hastalıkları oluşabilir.
 • Cilt sağlığı için uyku düzeni oldukça önemlidir. Günde sekiz saatten az uyumamaya çalışın, cildinizi her gün güzelce dinlendirin.
 • Sağlıklı beslenmenin cilt üzerindeki etkisini bilmeyen yoktur. Yediklerinize, içtiklerinize had safhada dikkat edin, sağlıklı besinler tüketin. Brokoli, karnabahar, lahana gibi sebze yemekleri cilt dostudur bol bol tüketmeye çalışın ve haftada en az 1 kez balık tüketin.
 • Sigara ve alkol kullanıyorsanız bırakın, spora yönelin.

Sıcak ve soğuk günlerde cildinize gereken özeni gösterin. Özellikle de soğuk havalarda cildinizin kuruyup çatlamaması için mis kokulu, pratik gül toniğinden yapın ve yağ bakımlarınızı ihmal etmeyin. Unutmayın sağlıklı bir cilt vücudunuzun sigortasıdır. “Cilt bakımı nasıl yapılır, evde cilt bakımı aşamaları” yazımızın sonuna geldik diğer güzellik konularımızda görüşmek üzere, kendinize çok iyi bakın…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu