Hayata Dair

Covid-19’un Hayatımıza Girmesiyle Neler Değişti?

Dünyada, Covid-19 vakası bir yılını doldurdu. Bu süre içinde Türkiye’de Covid-19’la ilgili yaşananlar nelerdir? Türkiye’de tespit edilen ilk koronavirüs vakası bir yıl önce görülmeye başlanmıştı. Şimdiye kadar 3 milyona yakın kişi, Covid-19’a yakalandı, bunlardan 30 bine yakını, hayatını kaybetti.

Türkiye’nin koronavirüs ile tanışması Mart ayından öncesine dayanmaktadır. Solunum yolunu etkileyen ve aşısı olmayan, dünyanın dört bir yanındaki hastanelerden koronavirüs yoğunluğu manzaralarını ekranlarda görüyoruz.

Pandemi sonrası süreçte alışkanlıklarımız değişecek mi?

Pandemi salgını sonrasında toplumsal davranışların değişeceği bildiriliyor. Fiziksel mesafe ve hijyen öneminin etkisini sürdüreceğini belirtiliyor. Zorunlu sosyal izolasyonun yerini tercih edilen izolasyonun alacağı beklenmektedir. Pandemi sonrasında dijitalleşmenin yaygınlaşacağı öngörülmektedir. Pandemi sonrası dönemde toplumların çeşitli değişiklikleri yavaş yavaş hayata geçirdiği görülüyor. Sosyal ilişkilerin yeniden düzenlenmesi gerekebilir. Bu salgın, insanlığı hiç alışık olmadığı bir tür zorunlu sosyal izolasyon sürecine sokmayı başardı. Hayatın inisiyatifimizin dışına çıkmasına sebep oldu.

Bu durumun geçici olması halinde bile bireysel ve toplumsal risk olgusunun yeryüzünde daha fazla etkinliğini hissettireceği öngörülüyor. Çünkü bireyler artık doğrudan hasta olmasa dahi sürekli olarak kendilerini risk altında hissedeceklerdir. Eski toplumsal ortam mantığı giderek etkisini yitirerek yeni bir toplumsal deneyimin gelişmesi beklenmektedir. Fiziksel mesafe ve hijyenin öneminin bu dönem sonrasında da etkisini sürdürecek gibi duruyor. Belli bir süre sonra insanlar kendi kişisel sağlıkları ve çevrelerindeki kişilerin sağlığı için gündelik yaşamda belki biraz daha merkezileştirilmiş mesafeye ayak uydurmak zorunda kalabilir. Bu sebeple kalabalık şehirlerde insanlar boş zamanlarını geçirmek için yakın temas ve enfeksiyon kapma olasılığının bulunduğu yerler yerine, park, açık alan, kamusal alanları tercih edecek gibi duruyorlar.

Dijitalleşme yaygınlaşacak mı?

Dijitalleşme bu süreçten önce de hayatımızın bir parçasıydı. Fakat pandeminin hayatımıza girmesi ile evden sanal çalışma biçimlerinin ve e-ticaretin önem kazanması bu süreci hızlandırdı. Pandemi boyunca alışkanlık haline dönüşen dijital çalışma ve tüketim davranışları pandemi sonrasında birçok sektörde önemli oranda etkisini gösterecektir. Pandemi sonrasında özellikle ekonomistler sağlık alanında yatırımların artmasına paralel, virüsle
mücadele eden ekipmanlar, kontrol sistemleri gibi yapay zeka odaklı iş alanlarına rağbetin artacağı görülmektedir. Farklı ülkelerde, karantina koşullarının, günlük kısıtlamalar sebebiyle bireylerin kendilerini yeniden düzenlediği; insancıl ve naif yönlerini keşfetmeye başladıklarını ve karantina döneminde insanların yeni kararlar almaya başladıklarını gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu