Sağlıklı Yaşam

Son Dönemlerde Ülkemizde Görülen D Vitamini Eksikliği

Diğer ülkelere nazaran Türkiye, dört mevsim güneş gören bir ülkedir. Ancak buna rağmen , ülkemizde de D vitamini eksikliği çok sık görülür bir hale gelmiştir. Altta yatan nedenler ise; yeterince sağlıklı beslenmemek, kapalı mekanlarda bulunmak veya evden hiç çıkmamak ve uzun kollu giysilerle dolaşmaktır.

Vücudumuzdaki D vitamini rezervlerinin dolabilmesi için bileklerimizin iç kısmı ile dirseklerimizin doğrudan güneş görmesi gerekmektedir. Güneşi çok nadir gören ülkelerde D vitamini eksikliği görülmesi kaçınılmazdır ama ne var ki ülkemizde neredeyse her mevsim güneş görülüyor olsa da; bu vitaminin eksikliği her geçen gün artmaktadır. Ege bölgesinde yapılmış bir araştırmaya göre; yaş aralığı 1 aylık-17 yaş arasında değişen, çalışmaya katılan 2909 çocuktan %61’inin D vitamini değerlerinin çok düşük olduğu görülmüştür. Yaş aralıklarına göre tek tek inceleme yapıldığında ise; söz konusu yetersizliğe 13-17 yaş arası gençlerde saptandığı belirtilmiştir. Buluğ çağı, gelişim açısından en önemli zamanlardır. O yüzden, bu dönemlerde kemik gelişimine ekstra dikkat edilmesi; ileriki zamanlar açısından son derece önem taşımaktadır.

D Vitamini Eksikliği Sağlığı Olumsuz Yönde Etkiliyor

Son Dönemlerde Ülkemizde Görülen D Vitamini Eksikliği
Son Dönemlerde Ülkemizde Görülen D Vitamini Eksikliği

Aynı araştırmada yetişkinler için de inceleme yapıldığında; D vitamini eksikliği yetişkinlerde de benzer sonuçlar göstermektedir. D vitamininin faydaları nelerdir? Diye merak eden birçok kişi için önemsiz gibi görünse de, D vitamini özellikle bağışıklığımız için çok önemli bir hormondur. Kemik ve diş sağlığımız açısından önemi çok büyüktür. İkinci beynimiz olan bağırsaklarımızın düzgün çalışabilmesi adına D vitaminine ihtiyaç vardır. D vitamini eksikliğinde ne olur? Sorusunun cevabı; vücutta sivilceler çıkması, zor kilo verme, depresyon, kabızlık, şeker hastalığı, eklem ağrıları, yorgunluk, halsizlik ve daha birçok belirtiler sayılabilir.  Aynı zamanda gebeler için de D vitamini önemlidir. Sağlıklı gebelik açısından D vitamini düzeyinin tam olması gerekmektedir. Aksi takdirde normal doğum yerine, sezeryanle doğum yapılması kaçınılmaz olabilir.

Her yıl düzenli olarak D vitamininizi ölçtürerek, olası hastalık riskinin de önüne geçmiş olursunuz. Bunun için dahiliye bölümünden randevu alarak, “D vitamini değerlerimi ölçtürmek istiyorum.” Demeniz yeterlidir. Sizden alınacak kan örneği sayesinde vitamin değerleriniz kolaylıkla ortaya çıkacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu