Hayata Dair

Depresyondan Korunma Yöntemleri

Depresyondan korunma yöntemlerini uygulayarak sizde depresyondan korunabilirsiniz. Malum virüs Covid-19 nedeni ile herkesin evine kapanması sonucu çalışanlar işinden, öğrenciler de okullarından geride kaldı. İlk başlarda evde olmayı kendimize özel zaman ayırabilmemiz için bir fırsat gibi görmüş olsakta; uzun vadeli ve zorunlu bir şekilde evde kalmak bizleri köşeye sıkışmışız gibi hissettirdi. Hemen hemen çoğumuz bu süreçte dergilere, kitap okumaya ve film-dizi izlemeye yöneldik ancak gün geçtikçe bunlar yeterli gelmemeye başladı ve her gün aynı aktiviteleri yapmak bizi bunalttı. Ruh sağlığımızı korumak için alınabilecek önlemler olarak, bu yazımız sizler için bir rehber niteliği taşımaktadır.

Uzun Süre Evde Kalmak Depresyona Neden Olabilir

Her ne kadar koronovirüs, ha bulaştı ha bulaşacak kaygısı yaşıyor olsakta bizleri bekleyen bir diğer tehlike ise: depresyona yakalanmak. Depresyonun nedeni nedir? Diye soracak olursanız, birinci neden; Aşırı kaygı hissetmek. İkinci neden ise: yaşam rutininde bozulmalar meydana gelmesidir. Korona virüsün nasıl, ne şekilde bizi yakalayacağını bilememek ve bu tehdit karşısında güçsüz hissetmek, çaresizlik duygusuna yönelik bizi kaygılı bir ruh haline sokabilir. Kaygı hissi çoğaldığında ve bu süreç uzadığında ise bu, insanda karamsarlığa neden olur ve sonucunda depresyon meydana gelir. Depresyona yakalanan bir birey, gün geçtikçe içine kapanır ve her zaman yaptığı, yapmaktan zevk aldığı işler artık kendisine keyif vermemeye başlar. Bu hissin devam etmesi ile birlikte kendisini bitkin ve çökmüş hissetmesi kaçınılmazdır.

Depresyondan Korunma Yöntemleri Nelerdir
Depresyondan Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Depresyona Karşı Kendinizi Koruyun

Depresyona yakalanmamak veyahut depresyonda hissetme duygusu ile baş edebilmek için kolayca uygulayabileceğiniz ve rutininiz haline gelebilecek bu adımlara uymanız yararınıza olacaktır. Söz konusu adımların amacı: hayata tutunmanız için size nedenler sunması ve günlük yaşamanıza adapte olmanızı sağlamaktır. Gelin hep beraber, depresyondan kurtulma yöntemleri nelerdir inceleyelim…

Depresyondan Korunma Yöntemleri

  1. Her gün aynı saatlerde uyumaya özen gösterin.
  2. Belirli bir yeme düzenine sahip olun.
  3. Gün içerisinde muhakkak hareketli olmaya çalışın. 10 dakika bile olsa egzersiz yapın.
  4. Kişisel bakımınıza ve temizliğinize önem verin. Sabahları alacağınız ılık bir duş sayesinde güne daha zinde başlamış olursunuz.
  5. Kendinize bir yaşam planı belirleyin ve her gün yapılacaklar listesi oluşturun. Planlarınızı gerçekleştirdikçe, listenin yanına bir tik atın. Bu, sizi daha huzurlu hissettirecektir.
  6. Yepyeni hedefleriniz olsun ve hiç yapmadığınız ya da uzun süredir yapmak istediğiniz aktiviteleri hayata geçirmeniz için şimdi tam sırası!
  7. Gün içerisinde sevdiklerinize zaman ayırın. Onlarla, bir kahve eşliğinde sohbet edebilir veya birlikte bir aile filmi izleyip, keyfili zaman geçirebilirsiniz.
  8. Her bir işi başardığınızda kendinizi ödüllendirin.
  9. Kendinizi uzun süre depresif hisseder ve bu histen kurtulamayacağınızı düşünürseniz mutlaka bir uzmandan online ya da yüz yüze destek alın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu