Sağlıklı Yaşam

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?

Çocuklarda aşırı hareketlilik ve duygularını kontrol edememe gibi sorunlar varsa kendinize dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu nedir? Sorusunu sorabilirsiniz. Bu genellikle çocuklarda görülen psikolojik bir rahatsızlık çeşididir. Çocuk normale oranla ve sürekli bir hareket halindedir. Çocukları zapt etmek oldukça zorlaşır. Bu psikolojik hastalığı mevcut olan çocuklar kendini kontrol etmekte güçlük yaşar. Sürekli aktif bir harekete ihtiyaç duyarlar. Bu soruna karşı anne ve babalara da büyük işler düşüyor. Anne ve babalar hiperaktivite bozukluğuna karşı gözlem yapabilmeli ve belirtilerini bilmelidir.

Hiperaktivite Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda hiperaktivite bozukluğunu saptamak için belirtilerini bilmek ve önlem almak gerekir.

Belirtileri şunlardır:

  • Çocuk sürekli bir hareket halindedir ve kontrol edilmesi güçtür.
  • Kolay kolay arkadaş edinemezler ve sosyal değillerdir.
  • Dikkat dağınıklığı görülür.
  • Dikkat dağınıklığının da etkisiyle çabuk unutma meydana gelebilir.
  • Saldırgan tavırlar ve davranışlar görülebilir.

Hiperaktivite bozukluğu yaşayan çocuklar aile ve sosyal ortamlara uyum sağlamada güçlük yaşayan çocuklardır. Bu yüzden erken tedavi ve teşhis bu pskolojik problemin önüne geçmek için çok önemli bir konudur. Bu yüzden anne babaların bilinçli olması ve fark ettikleri zamanda hemen bir uzmana danışması gerekir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?

Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu Çocuğu Nasıl Etkiler?

Bu bozukluk çocuğu olumsuz şekilde etkiler. Aileye ve arkadaşlara kolay uyum sağlayamazlar ve hep hareket halindedirler. Okul hayatlarında derslere olan ilgileri azdır ve dikkatleri hızlıca dağılır. Ayrıca aktif hareketten kaynaklı sık yaralanmalar görülür. Diğer çocuklardan farklı oldukları için kazalara karşı daha savunmasızlardır. Ayrıca içgüdüsel hareket ederler ve yaptıkları eylemin sonucunu düşünmezler. Bu da çocuğun hayatını etkileyen en önemli noktalardan biridir. Alkole ve madde bağımlılığına karşı bu sorunu yaşayan çocuklar diğerlerine oranla risk gurubu altındadır.

Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu Tedavisi

Tedavi genellikle uzman kişi tarafından belirlenir. Problemin önünde yer alan nedenler araştırılır ve uygun tedavi sürecine başlanır. Genellikle ilaç tedavisi ile bu problemin önüne geçilmesine yardımcı olunur. Çocuğa uygulanan ilaç tedavisi daha sakin ve ılımlı olmasına yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu