Sağlıklı Yaşam

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Geçer?

Diş Eti Çekilmesi

Diş eti çekilmesi, dişleri çevreleyen dokunun geri çekilmesi ve diş köklerinin ortaya çıkması demektir.

Bu hastalık, diş eti çizgilerinde tanımlanan bölgelerde, boşlukların oluşmasına neden olur. Diş etinin çekilmesinin önemli sağlık sorunlarına neden olabileceğinin yanı sıra, kişinin diş sağlığının da iyi olmadığının önemli bir belirtisidir.

Diş eti çekilmesi görülmesi halinde en kısa süre içinde tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir.

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Geçer?
Diş Eti Çekilmesi Nasıl Geçer?

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

İlk olarak diş eti çekilmesi nasıl geçer, bu hastalığa iyi gelen nedir sorularının yanıtını veriyoruz. Diş eti çekilmesinde tedavi ileriki aşamada olan bir çekilme için uzman diş doktoru tarafından yapılacaktır.

Dişin tamam en dolgu yapılması ile tedavisi sağlanır. Hasta olan kişinin ön dişlerinde ve arka dişlerinde estetik olmayan görüntünün hastanın dişleri dolgu yöntemi ile diş eti cerrahi tarafından tedavi edilerek hastalık tedavi edilecektir.

Diş eti cerrahisi;

İlk olarak uygulama greftleme yöntemi ile yapılır. Bu uygulamada damaktan alınan ve greft adı verilen parça ile diş eti hasarı olan bölgeye uygulama yapılır. Yöntem aynı zamanda kaydırma olarak da ifade edilir.

İkinci cerrahi yöntem ise diş eti çekilmesinin gerçekleşmiş olduğu bölgenin yanlarında sağlam doku varsa, bu doku çekilmesinin kaydırma şeklinde kapatılması sağlanabilir. Diş eti çekilmesi tedavisi için uzman doktor tarafından bu cerrahi yöntemlerin uzman şekilde uygulanması gerekiyor.

Diş Eti Çekilmesi Nedenleri Nedir?

Peki, bu hastalık neden ortaya çıkar? Diş eti çekilmesine neden olan faktörler nelerdir? Bu faktörlerin hastalık ilerlemeden ortadan kaldırılması çok daha kesin bir çözümdür.

İlk olarak diş etinin ters yönde ve şiddetli şeklide fırçalanması, dişlerin şiddetli düzensizliği, çok sert diş fırçalarının kullanılması, diş eti hastalıkları gibi nedenler bu duruma neden olmaktadır.

Aynı zamanda diş taşlarının çok fazla olması, sigara ve tütün kullanımı, hatalı diş dolguları ya da kaplamalar diş eti çekilmelerine neden olan durumlar arasındadır. Diş eti çekilmesi tedavi yöntemleri ile sorun ortadan kaldırılabilir. Ancak ağız ve diş bakımının yapılması, hastalığa neden olmamak açısından ilk yapılması gerekendir. Bu durumda uzaman bir hekime görünmek Diş eti çekilmesi için önemli bir durumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu