Hayata Dair

Doğum Sonrası Stres Bozukluğu Nedir?

Hamilelik süreci doğum ile birlikte ciddi anlamda psikolojik direnç gerektiren zor bir süreçtir. Hem fiziksel hem de psikolojik açıdan kadını etkileyen bu sürecin ardından travma sonrası stres bozukluğu veya halk dilindeki adıyla doğum sonrası stres bozukluğu yaşanabilir.

Doğum Sonrası Stres Bozukluğu Nedir?

Doğum sonrası stres bozukluğu, aslında travma sonrası stres bozukluğunun (PTSD) alt dallarından biridir. Bu stres bozukluğu doğum gibi aşırı stres, korku veya üzüntülü olaylardan sonra yaşanan bir durumdur. İlk teşhisleri birinci dünya savaşında konulan travma sonrası stres bozukluğu, günümüzde doğum yapan birçok kadında görülmektedir.

Doğum anındaki korku ve çaresizlik hisleri yaşayan kadınlar, doğum sonrasında kabuslar görme, panik olma ve endişe duyma, doğum hakkında konuşamama ve o travmayı hatırlatan şeylerden kaçma gibi olaylar yaşamaktadır.

PTSD’nin doğum sonrası kaç kadını etkilediğine dair tam bir veri bulunmasa da 100 doğumdan 4’ünde bu tür bozukluğun olduğu tahmin ediliyor. Dünyada her yıl yüz milyonlarca bebek doğduğu düşünülürse bu oldukça yüksek bir orandır.

dogum-sonrasi-stres-bozuklugu
Doğum Sonrası Stres Bozukluğu

PTSD’nin Belirtileri Nelerdir?

Doğum sonrası yaşanan stres bozukluğu doğum sonrası depresyonuyla karıştırılmamalıdır. Oldukça benzer olan bu iki rahatsızlık birbiriyle benzer belirtilere sahip olmasına rağmen doğum sonrası stres bozukluğu daha ciddi bir rahatsızlıktır. Peki PTSD’nin belirtileri nelerdir?

  • Devamlı ağlama veya gün içinde sürekli ağlamaklı dolaşma
  • Annenin kendini yetersiz hissetmesi sonucu oluşan suçluluk veya yetersizlik duygusunu aşamaması
  • En ufak olaylarda bile oldukça sinirlenme ve çabuk öfkelenme
  • Gün boyu uykulu gezme veya gün boyu uyuma
  • İştahsızlık ya da aşırı miktarda yemek yemek
  • Bebeğe veya annenin kendisine zarar vermeye yönelik düşünceler göstermesi
  • Eve kapanma
  • Kişisel bakıma dikkat etmeme
  • Cinsel isteksizlik
  • Annenin hem bebeğiyle hem de kendiyle ilgilenemediğini düşünmesi

Doğum Sonrası Stres Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Doğum sonrası stres bozukluğunu (PTSD) atlatmak için ilaç tedavisine ve terapiye ihtiyaç vardır. Terapi sayesinde stres bozukluğu yaşayan kadının davranışları ve düşünce şekli değiştirilmektedir.

Kesin olarak olumlu bir etkisi olmasa da yapılan araştırmalar sonucu meditasyonun da PTSD’ye iyi geldiği ortaya çıkmıştır, fakat bu tarz bir stres bozukluğu yaşayan bir yakınınız varsa uzmanla görüştürmenizi ve uzman gözetiminde hareket etmenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu