Hayata Dair

Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum Yardımı

Doğum yapan her anneye devlet yardımcı olmak için bir miktar ödeme yapıyor. Bu ödeme ise doğum yardımı şeklinde tanımlanıyor. Doğum yardımından faydalanabilmeniz için ilk olarak bebeğin nüfus kaydının yaptırılarak nüfus cüzdanının çıkarılması gerekiyor. Bunun ardından doğum yardımı başvuru dilekçesi doldurularak şahsen ya da kargo ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler il Müdürlüğüne gönderilebilir ve bu sayede başvuru işlemi başlatılmış olur.

Doğum parası almak için gerekli olan belgelerin eksiksiz bir şekilde ulaştırılması önemli. Bunun için başvuru sırasında talep edilen belgelerle başvurunun yapılması gerekiyor. Eksik evrak halinde ise tamamlanabilmesi için size zaman verilebiliyor. Belgenin olmadığı her başvuru tamamlanmamış sayılacağından dolayı işleme alınmaz.

Peki, doğum yardımı parası alabilmek için hangi belgelere ihtiyaç var.

Doğum Parası ve Süt Yardımı İçin Gerekli Evraklar

  • Bebeğin yeni çıkarılmış olan TC kimlik belgesi.
  • Doğum parası talebinde bulunacak olan kişinin (anne ya da baba) TC kimliği
  • Dilekçe ve başvuru merkezinden alınmış olan formun doldurulmuş hali.

"<yoastmark

Doğum Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Doğum yardımı ile ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere e-devlet üzerinden ulaşabilirsiniz. E-devletten bu parayı alıp alabileceğinizi kontrol ettikten sonra işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.  Sorgulama işlemini isterseniz 183 ve 144 numaralı telefonları arayarak da detaylı bilgi alabilirsiniz.

Doğum Yardımı Başvuru Süresi Var Mı?

Doğum parası yardımı 2015 yılında başladı. Uygulamaya göre doğum yapan ve bebeği hayatta olan her anneye bu yardım veriliyor. Bu yardımın süresi ile ilgili herhangi bir kısıtlamada da bulunmuyor.  Doğum parasında annenin çalışıp çalışmadığı fark etmiyor. Her canlı doğum yapan anneye ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonrasında doğan çocuk için ise 600 TL doğum yardımı ödenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu