Güzellik ve Bakım

Domatesin Cilde Faydaları Nelerdir? Domatesten Gelen Güzellik!

Domatesin Cilde Faydaları Nelerdir?

Doğadaki yiyecek ve içeceklerin sağlığımız açısından saymakla bitmeyecek kadar önemi vardır. Bu besinlerin hepsi farklı türde rahatsızlıklara iyi gelirken, kimisi de rahatsızlıkların oluşmadan önceki evresinde bizleri korumaktadır. Bir hastalığa yakalanmadan önce önlem almak, elbette çok daha kolay ve ekonomiktir. Domatesin cilde faydaları saymakla bitmek bilmezken; sağlığımız açısından da hastalıkları önleyici bir besindir.

Domatesin Cilde Faydaları:

Çoğu yemeğimizin içerisinde domatese yer vermekteyiz. Hatta kahvaltıda tek başına tükettiğimiz vazgeçilmezlerimiz arasında yer almaktadır. Yaz kış demeden sofralarımızda kendisine yer bulmaktadır. İçerisinde C ve E vitamini bulunmaktadır. Domates özellikle cilt için önemli bir sebzedir. Sağlığımıza katkıları bakımından domatesin faydaları nelerdir konusunu maddeler halinde aşağıda belirteceğiz.

  • Domates yapısındaki maddelerle insan hücrelerinin yenilenmesini sağlamaktadır. Vücutta yenilenen hücreler, özellikle cilt hücreleri kendisini göstermektedir.
  • Hücrelerin yenilenmesini sağladığı için kanser riskini azaltmaktadır. Kansere karşı koruyucu etki sağlayan sebzelerin başında domatesi saymak mümkündür.
  • Domates içerisinde bol miktarda bulunan E vitamini ile yaşlanmayı yavaşlatır. Doğal yaşlanmanın yavaşlaması ile ilerleyen yaşlarda daha genç görünürsünüz.
  • Kalitesiz kozmetik ürünlerin etkisiyle cildinizdeki oluşan lekelere karşı domatesi kullanarak çözüm üretebilirsiniz. Hatta genetik sonucu yüzünüzdeki geniş gözeneklerde uygulayabilirsiniz. Yapmanız gereken bir kaşık domates suyunu birkaç damla limon suyu ile karıştırarak cildinizde oluşan lekelerin oluştuğu bölgelere pamuk yardımıyla uygulamak. Bu işlemi yaptıktan bir süre sonra cildinizi bol suyla yıkayın. Gözeneklerinizin zamanla olması gerektiği küçüklüğe geldiğini göreceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu