Yemek Tarifleri

Dondurucuya Neler Konulabilir?

Derin dondurucular mevsimlik gıdaların bir sonraki mevsimlere saklanması için ideal bir ortamdır. Özellikle kış hazırlıkları sırasında derin dondurucular yoğun olarak kullanılır. Bu işlemler doğru şekilde yapıldığında meyve ve sebzeler tazeliğini kaybetmeden muhafaza edilebilir.

Kış hazırlıkları dışındaki işlemler için de derin dondurucudan faydalanılır. Fazla hazırlanan yemekler bir başka zamanda zahmetsiz şekilde tüketilmek amacıyla derin dondurucularda saklanır. Et, tavuk, balık gibi buzdolabında uzun süre saklanamayacak ürünler de derin dondurucuda bozulmadan korunabilir.

Kış Hazırlıkları İçin Derin Dondurucuları Kullanmak

Yazlık meyve ve sebzeler uygun şekilde hazırlanarak derin dondurucuda muhafaza edilir. Domates, biber, taze fasulye, bezelye, barbunya, patlıcan, kabak, dolmalık biber bu şekilde muhafaza edilen sebzelerdendir. Patlıcan ve kapya biber közlenerek havası alınmış buzdolabı poşetlerinde muhafaza edilebilir.

Bu sebzeler çıkarıldığında lezzetinden hiç bir şey kaybetmeyecek, salata ve yemeklerde kullanılabilecektir. Taze fasulye, bamya gibi sebzeler şoklanarak veya rendelenmiş domatesle birlikte pişirilerek derin dondurucuya hazırlanabilir. Barbunya ve bezelyeler ayıklanıp çiğ şekilde konur. Vişne ve şeftali gibi meyveler de pastalarda kullanılmak üzere derin dondurucuda tutulur.

Dondurucuya Neler Konulabilir?
Dondurucuya Neler Konulabilir?

Hamur İşleri

Acil durumlarda kurtarıcı olacak bazı hamur işleri derin dondurucularda tutulur. Mesela mantı bu yemeklerden biridir. Normalde hazırlanması uzun süren mantı, direkt çıkarılıp kaynar suya konarak pratik bir yemek haline getirilir. Börek, poğaça, kek gibi yiyecekler derin dondurucuda çiğ ya da pişmiş olarak tutulabilir.

Mesela börek yapıldığında ihtiyaçtan çok hazırlanıp fazlası poşetlerde ya da borcam gibi ısıya dayanıklı kaplarda derin dondurucuya bırakılır. İleri bir zamanda misafir için ya da ev halkının tüketimi için börekler çıkarılıp üzerine yumurta sürülerek fırına atılabilir. Poğaça hamuru da aynı şekilde saklanabilir. Kekler pişmiş şekilde saklamaya daha uygundur. Her zaman ekmek almak zorsa ekmek de burada saklanır. Veya fazla alınan ekmeklerin ziyan olmaması için de saklanır.

Et ve Et Ürünleri

Etler buzdolabında ya da dışarıda çabuk bozulur. Bu nedenle et, balık, tavuk, kıyma gibi gıdaların tek tüketimlik paketler halinde derin dondurucuda saklanması doğru olacaktır. Sucuk, salam sosis gibi şarküteri ürünleri de derin dondurucuya uygundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu