Hayata Dair

Donmuş Bal Nasıl Çözülür? Gerçek Bal Donar Mı?

Donmuş bal geniş bir kaseye alınır, cezve ya da benzeri bir aletin içine sıcak suyu doldurup balı koyduğunuz kaseyi üstüne yerleştirin ve ateşi açın. Bu aşama sırasında bal yavaş yavaş çözülmeye başladıkça karıştırmayı ihmal etmeyin.

Bal Neden Donar?

Balın donmasının sebebi, nektar kaynağına göre arıların salgı bezlerine bağlı olarak yaklaşık 15 çeşit doğal şeker bulunur. Glikozun mono hidrat partikülleri balın kristalleşmesini yani donmasını tetikler.

Balın içinde bulunan glikoz su oranı 1,7’den daha düşük ise donma olayı gerçekleşmez. Fakat 2,1’den daha sahipse ise bir süre sonra kristalleşmesine neden olur. Balın toplandığı kaynağa göre glikoz ve şeker oranı değişir.

Glikoz oranı arttıkça kristalleşme yükselirken früktoz oranı arttıkça daha yavaş donma olayı gözlemlenir. Kısacası balın kalitesine göre değil arıların topladığı kaynağa göre donma olayı gerçekleşir.

Gerçek Bal Donar Mı?

‘‘Donan bal sahte baldır’’ anlayışı tamamen yanlıştır ve balın donması gayet normal bir olaydır. Gerçek balın donma olayı içinde bulunan glikoz ve su oranına bağlıdır. Arıların topladığı maddeler balın donmasında büyük rol oynar.

Glikoz şurubu içeriğinin fazla olması tamamen müşteriyi kandırmaya kurulu olan ürünler sadece raf ömrü uzaması için yapılır. Bu tür ürünlerin balın içine girmesi raf ömrünü uzatsa da vücuda zarar verme olasılığını artırır.

Üreticilerin görüşü ise balın donma olayının tamamen doğal bir süreç olduğu fakat tüketiciler ise kristalize olmuş balı hileli olarak düşünürler.

Şekerlenmiş Bal Yenir Mi?

Şekerlenmiş balı donmuş şekilde de eritilmiş şekilde de güvenle yiyebilirsiniz. Bazı insanlar damlama sıkıntısı olmadan kolayca yayılması nedeniyle şekerlenmiş balı tercih ederler.

Eritilmiş şekilde yemek için balı bir kabın içine koyun, cezve türünde herhangi bir aletin içine sıcak suyu koyup ocağın altını yakın. Balı cezveye yerleştirip erimesini bekleyin. Erime esnasında karışmanız gerekebilir.

Donmuş bir balı eritirken 45 derece sıcaklık gayet ideal bir ısıdır. 55 derece ve üstü sıcaklıkta değerleri kaybetmeye başlar. En iyi yöntem kristalleşmesini gidermek, daha fazla sıcaklıkta durursa değerlerini kaybetmeye başlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu