Yemek Tarifleri

Donmuş Tavuk Haşlama Nasıl Yapılır?

Donmuş tavuk haşlama için tarifte verilen pişirme süresini %50 artırmanız gerekir. İçinin iyice pişmesi için haşlama işleminden önce sıcak suya yarım saat koymanız gerekir.

Pişirme süresini uzatmak istemezseniz haşlama öncesi sıcak suya koyarken bıçak yardımı ile tavuğu delip suda yarım saat bekletmeniz gerekir.

En iyi yöntem ise donmuş tavuğu bir gün önceden buzluktan çıkarıp buz dolabında bekletmektir. Direkt buzluktan çıkarılan donmuş tavuk pişirme işlemi uygulanırsa buzluğun kokusu tavuğa geçebilir.

Donmuş Tavuk Çözüldükten Sonra Ne Kadar Dayanır?

Donmuş tavuk çözüldüğü gün içinde pişirmesi gerekir. Ne kadar süre beklerse bakteriler artmaya başlar ve uzun süre bekleyen tavuk pişirilip tüketilirse gıda zehirlenmesine neden olur.

ABD Tarım Bakanlığı’na (USDA) göre çözdürmenin üç güvenli yolu bulunur:

  • Soğutma: Tavuğu çözmenin en güvenli yolu buzdolabında 4.4 derecede bekletmektir. Bu yöntem 1 ya da 2 gün sürse de en sağlıklı yol olarak bilinir.
  • Soğuk Su: Sıvı geçirmez ve sızdırmaz ambalajların içine sıcak olmayan suyu koyup tavuğu içine yerleştirin. Suyu her 30 dakikada bir yenileyin.
  • Mikrodalga: Güvenli bir kabın içine tavuğu koyup mikrodalganın buz çözme özelliğini kullanarak tavuğu ısıtın. Düzgün çözülmenin olması için döndürün.

ABD Tarım Bakanlığı’nın soğutma ve gıda güvenliği yönergelerine göre çiğ tavuk buzdolabında en fazla 2 gün, pişmiş tavuk ise 3 ile 4 gün saklanır.

Önemli: Soğuk su yönteminde ya da mikrodalga yönteminde buz çözme bazı zararlı mikro bakteriyellerin çoğalmasına sebep olur. Bu yöntemleri kullanacaksanız tavuğu pişirip dola koymanız ya da tüketmeniz tavsiye edilir.

Not: Tavuğu tezgah üzerinde çözmeye çalışmayın. Bakteriler oda sıcaklığında çoğaldığı için yeniden dondurmanız sağlıklı olmaz.

Donmuş Tavuk Direkt Pişirilir Mi?

Donmuş tavuğu pişirecekseniz normal pişme süresinden %50 daha uzun süre pişirmeniz gerekir. Pişirme esnasında tavuğu parçalara ayırıp sıcak suda bekletmeniz tavuğun içinin pişmesini sağlar. Bütün tavuğu direkt pişirmeye çalışırsanız içi çiğ kalır.

Gıdalar için kullanılan termometre yardımı ile tavuğun derecesini kontrol edebilirsiniz. Tavuk etinin merkez iç sıcaklığı 72 derece olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu