Sağlıklı Yaşam

Donuk Omuz Sendromu Nedir? Ne İyi Gelir?

Yapışkan kapsülit ya da adezif kapsülit olarak da bilinen donuk omuz sendromu, omuz ekleminde meydana gelen ağrı ve sertlik ile karakterize edilen bir durumdur. Yaşam standartını oldukça düşüren, kişinin hareket kapasitesini kısıtlayan ya da ağrı semptomları ile kendini belli eden ciddi bir hastalık sorunudur.

Donuk Omuz Sendromuna Ne İyi Gelir?

Donuk omuz sendromu hastalığı genelde 12 ile 18 ay içerisinde iyileşebilir. Tedavi süreçleri daha kolay atlatması için ilaç, terapi enjeksiyon gibi yöntemler ile hızlandırılabilir.

1) İlaç: Doktora başvurularak alınan ilaçlar ile hastalığın yaptığı ağrı ve iltihap azaltılabilir.

2) Fizyoterapi: Fizyoterapi ile omuzdaki hareketliliği artıran egzersizler yapılır. Bu egzersizler ile hareket kabiliyetinin iyileşmesi optimize edilir.

3) Enjeksiyon: Omuz eklem bölgesine enjekte edilen ilaçlar ile ağrıların azalması ve omuz hareketliliğinin artması hedeflenir.

4) Eklem Gerginliği: Eklem kapsülünü steril su enjekte edilip eklem hareket kısıtlamasını azaltması ya da kaldırmasını hedefler.

5) Ameliyat: Uygulanan tedaviler sonuç vermediği durumunda, doktor yara dokusunu ve yapışıklıkları omuz ekleminden ameliyat ile çıkarma işlemidir.

Donuk Omuz İyileşir Mi?

Donuk omuz genelde 12 ile 18 ay içerisinde iyileşebilir. Hastalık tedavi edilmez ise 2 ile 10 yıl boyunca devam eder. Hareket kabiliyeti ağrılar gibi belirtiler baş göstermeye başlar ve zamanla kötüleşir.

Kendiliğinden iyileşmediği durumlarda ilaç, fizyoterapi, enjeksiyon, eklem gerginliği gibi çözümler sunulur. Bu çözümler fayda göstermediği takdirde son çare cerrahi operasyon olabilir.

Donuk Omuz Kaç Günde İyileşir?

Tedavi edilmez ise 2 ile 10 yıllık süreç içinde düzelir. Hareket kısıtlaması bulunan kişiler tedavi olmaz ise ileriki dönemlerinde omuz eklem bölgesinde kalıcı hareket kısıtlığı oluşabilir.

Tedavi yöntemi hastalığın ilerleyiş durumuna göre iyileşme durumu değişiklik gösterir. Ortalama 1 ile 2 yıl içinde iyileştirilebilir.

Omuz Ağrılarına Hangi Bitki İyi Gelir?

Biberiye yağı kas gevşetici kas gevşetici ve ağrı kesici etkisine sahip bir bitkisel yağdır. 1 Kaşık biberiye yağı omuz bölgesine sürüp masaj yaparsanız ağrıyı azaltabilirsiniz.

Zerdeçal iltihapları temizleme konusunda oldukça başarılıdır. Zerdeçal ve Hindistan cevizi yağını karıştırıp krem haline getirin, yatmadan önce omuz bölgesine sürün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu