Hayata Dair

Dünyadaki En Kutsal 13 Yer

Dini inanca sahip milletler tarafından geçmişten beri farklı dini inanç merkezleri benimsenmiştir. Bu merkezler o dini benimseyen kişiler tarafından her yıl ziyaret edilmektedir.

Her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan dünyadaki en kutsal 13 yer şunlardır;

 • Mekke
 • Kudüs
 • Pushkar
 • Lhasa
 • Varanasi
 • Beytüllahim
 • Uluru
 • Athos Dağı
 • Vatikan
 • Koyasan Budist Tapınağı
 • Sultan Ahmet Camii
 • Bodh Gaya
 • Medine

Bu kutsal yerlere dair bilgileri www.nediyorduk.com adresi üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu yerlerin hangi milletler tarafından benimsendiği bilgisini de alabilirsiniz.

Mekke

Mekke İslam dinini benimseyen kişiler tarafından kutsal kabul edilen bir mekandır. Suudi Arabistan ülkesinde bulunan Mekke içerisinde bulunduğu Kabe sayesinde her yıl binlerce hacıyı ağırlar. Müslümanların en kutsal mekanını içinde bulunduran Mekke Hz.Muhammed’in doğduğu şehir olması açısından önemlidir.

Dünyadaki En Kutsal 13 Yer
Dünyadaki En Kutsal 13 Yer

Kudüs

Kudüs üç farklı din için kutsal kabul edilen bir yerdir. Kudüs’ü kutsal kabul eden üç din İslamiyet, Hristiyanlık ve Musevilik’tir. Müslümanların ilk kıblesi olan Mescidi Aksa Kudüs’tedir. Çok sayıda kilise ve camiye ev sahipliği yapan şehir ayrıca Yahudiler için önemli olan Ağlama Duvarı’na sahiptir.

Pushkar

Pushkar Hindular için kutsal kabul edilen bir yerdir. Burası Hindistan’ın en eski şehri olması sebebiyle ve Hinduların efsanevi tanrıları olan Lord Brahma’nın yeryüzüne indiği yer olarak kabul edilir.

Lhasa

Lhasa Budistler için kutsal kabul edilen en önemli yerlerden birisidir. Çin Himalaya eteklerinde bulunan Lhasa Yasak Şehir olarak anılır ve bu şehre yabancı kişilerin girmesine izin verilmez.

Varanasi

Hindular için kutsal sayılan ve dünyadaki en kutsal yerler listesinde bulunan kutsal yerlerden birisi ise Varanasi’dir. Varanasi Ganj nehri kenarında bulunan eski bir kenttir. Kent 4 bin yıllık geçmişe sahiptir.

Beytüllahim

Listenin altıncı sırasında Beytüllahim bulunur. Bu mekan Hristiyanlar tarafından kutsal kabul edilir. Beytüllahim Filistin’de bulunur ve bu mekan Hz.İsa’nın dünyaya geldiği yer olarak kabul edilir.

Uluru

Uluru Avustralya’da bulunan ve Aborjinler için kutsal kabul edilen bir mekandır. Uluru bir kayalıktır ve gün içerisinde farklı renklerde görülür.

Athos Dağı

Athos Dağı Yunanistan topraklarında bulunur. Bu mekan Meryem Ana’ya verilmiş olduğu için Hristiyanlarca kutsal kabul edilir. Dağ 20 manastır vardır ve bu manastırlarda din adamları yaşar.

Vatikan

Vatikan Hristiyanlık dininin en kutsal mekanıdır. Vatikan Roma topraklarında bulunur ve papa burada yaşar. Ayrıca burası ayrı bir devlet olarak kabul edilir.

Koyasan Budist Tapınağı

Koyasan Budist Tapınağı isminden de anlaşılacağı gibi Budistler için kutsal kabul edilen yerlerden birisidir. Tapınak Japonya’nın Osaka şehri yakınlarında bulunur ve Budistleri ağırlar.

Sultan Ahmed Camii

Dünyanın en kutsal yerleri listesinde Türkiye topraklarında bulunan Sultan Ahmed Camisi de bulunur. İstanbul’da bulunan bu cami Blue Mosque olarak da anılır. Bunda caminin çinilerinin mavi renkli olmasının etkisi vardır. Hem Türkler hem de yabancılar tarafından kutsal kabul edilen yerlerdendir.

Bodh Gaya

Bodh Gaya Hindistan tarafından kutsal sayılan yerlerden birisidir. Hindu tanrısı Buddha’nın bu mekandan nirvanaya ulaştığına inanılır ve bu nedenle her yıl milyonlarca Hindu tarafından ziyaret edilir.

Medine

Medine Müslümanlar için kutsal kabul edilen yerlerden birisidir. Suudi Arabistan topraklarında bulunan Medine Hz.Muhammed’in öldüğü ve kabrinin bulunduğu yer olması sebebiyle önemlidir. Hac için Mekke’ye gelenler mutlaka Medine’yi de ziyaret etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu