Hayata Dair

Dünyanın İlk Kadın Programcısı, Bilgisayarın Anası; Ada Lovelace

Bilgisayar tarihinin unutulmaz isimlerinden ve öncülerinden olan Ada Lovelace, ünlü İngiliz şair Lord Byron’ın kızıdır. Babbage’ın icat etmiş olduğu Analitik Makine isimli ilkel bilgisayarı, üzerinde geliştirmiş olduğu algoritma ile matematik ve bilgisayar tarihine isminin geçmesine neden olmuştur. Analitik Makine ne yazık ki hiçbir zaman için yapılmadı ancak Ada Lovelace’in yapmış olduğu bu hareketin, 1940 yılında ilk modern bilgisayarın üretilmesindeki en büyük ilham kaynağı olduğu bilinir.

Dünyanın İlk Kadın Programcısı Ada Lovelace
Dünyanın İlk Kadın Programcısı Ada Lovelace

Ada Gordon Kimdir?

Ada Lovelace hayatı hakkında kısaca söz etmek gerekirse; 1815 yılında Londra’da hayata gözlerini açtı ve gerçek adı Augusta Ada Byron King‘dir. Dünyaya geldikten 1 ay sonra anne ve babası birbirinden ayrılır ve Ada Lovelace yaşamını babası ile sürdürmeye devam eder. Ada 8 yaşına geldiğinde, babasını kaybeder ve annesi ile yaşamını sürdürmeye başlar. Ada’nın annesi, kocasının yapmış olduğu işleri doğru bulmaz ve bundan ötürü kızının kocasına benzemesini kesinlikle istemez. Bunu göz önünde bulunduran anne, kızını matematiğe ve mantığa yöneltecek şekilde yaşamını biçimlendirir. Matematiğe karşı büyük ilgi duyan Ada Lovelace için bu durum büyük bir zevk haline gelir.

Ada, 19. Yüzyılın ünlü bilim insanları tarafından matematik eğitimini tamamlar. Bu isimlerden bazıları ise; William King, Mary Somerville, William Frend ve Augustus De Morgan’dır. Eğitimini hızlı bir şekilde sürdürmeye devam eder ve 17 yaşına geldiğinde ise; insanların dikkatini çekecek yeteneklerinin farkına varır. 18 yaşına geldiğinde, matematik profesörü Charles Babbage ile yolları kesişir. Genç kadının becerisine hayran kalan Charles Babbage, onunla büyük işler başaracağını anlamış gibiydi.

Ada Lovelace, 1835 yılında William King isimli genç adamla evlenir ve 3 çocuğunu dünyaya getirir. İki oğlu bir kızı olmuştur. Evlendikten sonra işine devam eden genç kadın, dur durak demeden çalışmalarına devam eder. Bu yıllarda Charles Babbage, geliştirmiş olduğu yeni hesap makinesinin temellerini atmış, Ada Lovelace ise; bu makinenin nasıl kullanılacağını açık ve net bir şekilde yazıya dökmüş oldu.

Bu kullanım metodu, dünya tarihçileri tarafından ilk bilgisayar programı olarak kabul edilmiş olur. Yapılan bu hareket ile genç kadın ilk programcı unvanını kazanmıştır. Charles Babbage’nin icat etmiş olduğu bu makine, şu an günümüzde kullandığımız bilgisayarların temelini ortaya koyar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu