Sağlıklı Yaşam

Egzama Neden Olur? İşte Nedenleri

Egzamanın Nedenleri Nelerdir?

Egzama Neden Olur?

Egzama, saç derisinde ya da yüzde bazen de ellerde ortaya çıkabilen bir cilt hastalığıdır. Bu cilt hastalığı yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sebeple hastalarda kaşıntı, deride döküntü, kızarıklık, yara gibi durumlar meydana gelir. Bunlar cilt sağlığını olumsuz yönde etkilerler ve çeşitli sebeplere bağlı olarak gelişebilirler.

Örneğin; kalıtsal bir durumdan dolayı kişinin egzaması oluşabilmektedir. Derinin yeteri kadar hava almaması, nemlenmemesi gibi durumlarda da görülebilmektedir. Stres, sıkıntı ve kaygı da egzamayı tetiklemektedir. Çeşitli vitamin eksikliklerinden ve özellikle B12 vitamini eksikliğinden dolayı da görülebilmekte ve buna ek olarak saçlarda dökülme de yapabilmektedir.

Egzama Neden Olur?
Egzama Neden Olur?

Egzaması olan bireylerin bu egzamaları mevsimsel bir durumdan kaynaklı da olabilmekte ve dönem dönem artıp dönem dönem de azalabilmektedir. Cildin aşırı yağlı ya da aşırı kuru olması gibi durumlar da egzamaya yol açabilmektedir. Egzaması olan kişiler gün içinde kaşıntı ve kızarıklık şikayetleri yaşamaktadır. Kafa derisindeki egzama saçların yağlanmasına, saçların dökülmesine ve kafa derisinin tahriş olmasına sebebiyet vermektedir.

Egzamanın çeşitli çözümleri vardır. Deri ve zührevi hastalıklar hekimleri egzamanın türüne bağlı bir tedavi başlatırlar ve tamamlarlar. Egzaması olan kişiler bu hastalığın dönem dönem artışları ile birlikte rahatsız olurlar. Uzman hekimler bu anlamda doğru ilaçları uygulamanızı sağlarlar ve cildinizi yormadan biraz olsun rahatlamasını gerçekleştirirler. Dünyada birçok insanın yağlı ya da kuru egzaması vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu