Sağlıklı Yaşam

Ekolojik Yaşam Alanları Elde Etme İpuçları

Ekolojik yaşam alanları büyük şehirlerden uzaklaşıp doğa ile iç içe yaşamak isteyen kişiler içindir. Ekolojik yaşam tabiatın önemini tekrar kavramak için gereklidir. Kalabalık ve stresli bir hayattan uzaklaşmak istiyorsanız ekolojik yaşama adım atabilirsiniz. Peki, ekolojik yaşam alanları elde etme ipuçları nelerdir?

Doğal Kumaşlar Kullanın

Piyasada çok sayıda farklı kumaş türü bulunmaktadır. Ancak ekolojik yaşama geçmek isteyen kişiler doğal kumaş kullanmalıdır. Bu yaşam bir bütünlüktür, kıyafetlerinizde, perdelerinizde, masa örtülerinizde hatta halılarınızda dahi doğal kumaş kullanmalısınız.

Tercih etmeniz gereken kumaşlar;

  • Pamuk
  • Keten
  • Hasır olabilir.

Bu kumaşları evlerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ahşap Malzemeler Kullanın

Ahşap kullanımına ekolojik yaşamda daha fazla yer verilmelidir. Çünkü ahşap en doğal malzemesidir. Mutfak tezgahlarında, mobilyalarda, zeminde ve çeşitli aksesuarda rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Bu sayede doğa ile uyumlu bir ortam yaratabilirsiniz.

Ekolojik Yaşam Alanları Elde Etme İpuçları
Ekolojik Yaşam Alanları Elde Etme İpuçları

Bahçe Hazırlayın

Ufak ama verimli bir bahçe hazırlayabilirsiniz. Tabii evinizin bahçe yapmaya uygun olması gerekir. Ancak küçük bir balkonda bile bahçe havası yaratabilirsiniz. Saksılarda domates, çilek biber yetiştirmeye başlayabilirsiniz. Kendi alanınızda hobi bahçenizi hazırlayabilirsiniz. Ufak bahçenizde kullandığınız malzemeler ve dekoratif ürünlerde geri dönüşüme uygun, ahşap malzemeler olmalıdır.

Az Atık Çıkarmaya Çalışın

Ekolojik yaşama sahip olmak istiyorsanız ilk olarak az atık çıkarmanız gerekir. Elde olanı değerlendirmek, eski eşyaları çöpe atmayıp farklı amaçlar doğrultusunda kullanmak az atık çıkarmak için yapmanız gerekenlerdir. Bunun için şişeleri, yumurta kutularını ya da plastikleri kullanabilirsiniz. Unutmayın ne kadar az çöp o kadar fazla ekolojik yaşam.

Doğal Temizlik Ürünleri Kullanın

Doğaya dönüş ile beraber temizlik ürünlerinizi de değiştirebilirsiniz İnsan sağlığına da zararlı olan kimyasal temizlik ürünlerini kullanmayı terk edin. Bu ürünlerin doğal alternatiflerini deneyebilirsiniz. Beyaz sirke, limon suyu, arap sabunu ve karbonat ev temizliğinde kullanmanız gerekenlerden bazılarıdır.

Evde Bol Bol Bitki Yetiştirin

Bitkiler ekolojik yaşamın temelidir. Evinizde, her odada bitki bulundurabilirsiniz. Bitkiler odanızda daime temizlik ve tazelik sağlar. Bunu gerçekleştirmek için illa elektrikle çalışan havalandırma sistemlerini kullanmanıza gerek yoktur. Yeşil bitkiler, özellikle kurdele çiçeği hava temizleme konusunda harikadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu