Hayata Dair

En Yüksek IQ Değerine Sahip İnsanlar

Zeka katsayısı veya zeka seviyesi anlamına gelen IQ, zekayı ölçmek için yapılan belirli testler sonucunda ortaya çıkan bir değerdir. Dahi olarak görülmek için sahip olmanız gereken IQ sayısı 140 ve üstü olmalıdır. Peki şu ana kadar ölçülmüş en yüksek IQ değerlerine sahip kişiler kimlerdir?

Sho Yano – 200 IQ

30 yaşında olan Sho Yano, en yüksek IQ değerine sahip hekimlerden biridir. 2 yaşında okumayı, 3 yaşında yazmayı ve 5 yaşında ise ilk bestesini yapan Sho Yano, Chicago Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne 12 yaşında girmiştir. 21 yaşında doktor unvanına sahip olduğu için, doktor unvanını alan en geç öğrenci olmuştur.

Edith Stern – 205 IQ

5 yaşında girdiği IQ testinde 205 puan alan Edith Stern, şu anda 69 yaşındadır. Mucit ve matematikçi olan Edith Stern, 100’den fazla ürünün patentine sahiptir.  12 yaşında girdiği Florida Atlantic Üniversitesi’nden mezun olan en geç kişi olmuştur. 20 yaşına gelmeden matematik öğretmeni olması da ne kadar dahi olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Kim Ung-Yong – 210 IQ

3 yaşında üniversiteden dersler almayan başlayan Kim Ung-Yong, 4 yaşında dört adet yabancı dil konuşabiliyordu. 8 yaşında NASA tarafından Amerika’ya çağırılan Kim Ung-Yong, 16 yaşında tekrar Güney Kore’ye dönmüştür ve doktorasını yapmıştır. Farklı testlere göre 200-210 gibi bir IQ değerine sahiptir. Şu anda ise fizik profesörlüğü yapmaktadır.

iq-degeri
IQ Değeri

Michael Kearney – 200-325 IQ

1982 yılında doğan Michael Kearney, 10 yaşındayken üniversiteden mezun olmuştur. Şu anda 37 yaşında olan Michael Kearney, 37 yıllık hayatına 4 üniversite bölümü (jeoloji, kimya, bilgisayar bilimi ve antropoloji) ve kimya doktorası sığdırmıştır. Yapılan farklı farklı testlerin sonuçlarına göre Michael Kearney’in IQ seviyesi 200 ve 325 arasında değişmektedir.

William James Sidis – 290-300 IQ

1898 ve 1944 yılları arasında yaşamış olan William James Sidis, yaşamış en zeki insanlardan biri olarak kabul edilmektedir. 6 yaşında ilkokulu 7 ayda bitirmiş, 11 yaşında Harvard’da öğrenci olarak yer almıştır. Hayatı boyunca 25 dil öğrenen Sidis, aynı zamanda “Windergood” denen yeni bir dil de oluşturmuştur. Yapılan testler sonucu ise IQ değerinin 290-300 aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Terence Tao – 220-230 IQ

9 yaşındayken üniversite düzeyinde matematik dersi alan Terence Tao, Avustralyalı Amerikalı dahi bir matematikçidir. Matematiğin Mozart’ı olarak anılan Terence Tao, 21 yaşında üniversiteden mezun olmuş, 24 yaşında ise kadrolu matematik profesörü olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu