Hobi & Eğlence

En Yüksek Puan Alan Eurovision Şarkıları Hangileri?

Eurovision Şarkı Yarışması, 1956 yılından beri yapılan bir şarkı yarışmadır. 1956’dan beri her yıl aralıksız yapılan yarışma COVID-19 pandemisi yüzünden ilk kez 2020 yılında iptal edilmiştir. Dünyanın en uzun ve en çok izlenen yarışması olarak tarihe geçen Eurovision Şarkı Yarışması’na her yıl 35-40 ülke katılmaktadır.

En Yüksek Puan Alan Eurovision Şarkıları

2016 yılında puanlama sistemine halk oylarının da dahil edilmesi ile birlikte şarkıların aldığı puanlar daha da yükseldi ve gün geçtikçe yükselmeye devam ediyor. İşte en yüksek puanı alan Eurovision şarkıları;

Güney Kıbrıs / Eleni Foureira – Fuego (436 puan)

2018 yılında Portekiz’de yapılan Eurovision yarışmasında Eleni Foureira “Fuego” şarkısı ile ikinci olmuştur. Hem yarı finalde hem de büyük finalde 2. olan şarkı, Kıbrıs’ın en başarılı şarkısıdır.

İtalya / Mahmood – Soldi (472 puan)

“Big 5” üyesi olan İtalya, İsrail’de yapılan yarışmada Mahmood’un “Soldi” şarkısı ile ikinci olmuştur. 472 puan ile hem İtalya’nın hem de Big 5’ın en yüksek puan alan performansı olmuştur.

eurovision
Eurovision

Rusya / Sergey Lazarev – You are the Only One (491 puan)

2016’da İsveç’te yapılan yarışmada Rusya, “You are the Only One” şarkısıyla sahne şovuyla büyük favori olmasına rağmen üçüncü olmuştur.

Hollanda / Duncan Laurence – Arcade (498 puan)

Yine 2019’daki yarışmada Duncan Laurence, “Arcade” şarkısıyla birinci olmuştur. Eurovision’u kazanmasının ardından şarkı oldukça popüler olmuş ve tüm dünyaya yayılmıştır.

Avustralya / Dami Im – Sound of Silence (511 puan)

Yarışmaya en son katılan ülke olan Avustralya, 2015 yılından itibaren yarışmada yer almaktadır. Avustralya en yüksek puanını Dami Im’in “Sound of Silence” şarkısı ile almıştır. 2016’da yapılan yarışmada Avustralya bu şarkı ile ikinci olmuştur.

İsrail / Netta – Toy (529 puan)

2018’de Portekiz’de yapılan yarışmada İsrail, “Toy” şarkısı ile birinci olmuştur. Eurovision tarihinin en tartışmalı birincilerinden biri olan Netta, 529 puan ile İsrail’e en yüksek puanı getirmiştir.

Ukrayna / Jamala – 1944 (534 puan)

Jamala, Türkçe sözler de içeren “1944” şarkısı ile 2015 yılındaki yarışmada 534 puan alarak birinci olmuştur. Türkçe sözler içeren ve birinci olan ilk ve tek şarkıdır.

Portekiz / Salvador Sobral – Amar Pelos Dois (758 puan)

En sevilmeyen birinci şarkılardan biri olan “Amar Pelos Dois” 2017 yılındaki yarışmada birinci olmuştur. Bu şarkı hem Eurovision tarihinin hem de Portekiz’in en çok puan kazanan şarkısıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu