Yemek Tarifleri

Espresso Kahve Nasıl Yapılır?

Espresso Kahve Nasıl Yapılır?

Espresso’nun kahveden farkı sadece fincanda sunuluyor olması değildir. Espressonun pişirme yöntemi de farklıdır. Espresso yaparken basit bir demleme yapılmaz. İster otomatik kahve makinesinde, ister yarı otomatik bir kahve makinesinde hazırlayın pişirmedeki temel prensip aynıdır. Yani pişirme esnasında sıcak suyun ince toz kahvenin üzerinden basınçla geçmesi gerekir. Burada filtre yerine süzgeç kullanıldığı için kahvenin yağındaki aromatik lezzet kesinlikle kaybolmaz ve ortaya hem sert hem de lezzetli bir kahve çıkar. Espresso oluşurken üzerinde de fındık renginde bir köpük oluşur ve bu da onun kremasıdır.

Lezzetli bir espresso içmek için suyun süzgeçten geçme süresi 30 saniye olmalıdır. Bundan daha kısa ya da daha uzun olan bir zaman kahvenin tadını bozar.

Bazıları espressonun içeriğindeki kafein miktarının daha çok olduğunu iddia edebilir. Bu inanılması mümkün olmayan bir durumdur. Espressonun çekirdekleri daha yoğun kavrulmuş ve öğütülmüştür, kahvenin sıcak suyla hızlı bir şekilde kavuşması ise bilinenin aksine espressonun daha az kafein içermesini sağlar.

Espresso Kahve Nasıl Yapılır?
Espresso Kahve Nasıl Yapılır?

Kahve makinesi ile Espresso yapımı

Espresso hazırlamak makine içerisindeki süzgeçli kaşık sayesinde kolay ve pratiktir. Lezzeti yakalayabilmek için makinenin basınç ayarı 9 bara getirilir. Basınçla piştiğinde kahve karakteristik özelliğini alır.

Espresso Kahve Miktarı

Klasik bir espresso için 8 gram kahve yeterli olur. Tek seferde iki espresso hazırlanmak isteniyorsa makineye 16 gram kahve koyulması gerekir. Eğer ki siz daha sert bir kahve olsun istiyorsanız 16 gram tek seferlik içinde koyabilirsiniz. Ancak doğru miktarı bulabilmek için deneyerek yapmak daha mantıklıdır. Genelde yapılırken tercih edilen yöntem budur. Dip not olarak şunu da belirtelim bir yemek kaşığı kahve yaklaşık 7-9 gram, bir çay kaşığı kahve ise 3-4 grama denk gelir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu