Hobi & Eğlence

Evde Çiçek Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çiçekler, hem kişinin kendisini daha iyi hissetmesini hem de ortamın daha güzel görünmesini sağlar. Evde çiçek bakımı oldukça kolay olup, istediğiniz çiçeği evinizin balkonlarında ya da salonunuzun bir köşesinde yetiştirebilirsiniz. Ancak, Çiçek yetiştirmek için yeterli bilgiye sahip olmakta gerekir. Birçok insan, çiçek bakımının sadece sulamaktan ibaret olduğunu düşünür fakat bu düşünce tamamen yanlıştır. Bilinçsiz bir şekilde yetiştirilen çiçeğin ömrü uzun olmayacak, kısa süre içerisinde çürüyüp gidecektir. Çiçek bakımı nasıl olmalı? Konusunda yapılması gerekenleri gelin hep birlikte inceleyelim.

Çiçek Bakımının Püf Noktaları

Evde çiçek yetiştirmek isteyen kişinin, çiçek yetiştirmenin püf noktaları hakkında yeterli bilgiye sahip olması gerekir. Doğru kararlar ve bilgiler ile çiçeklerin ömrü daha uzun olacaktır.

Çiçek İçin Saksı Seçimi

Evde çiçek yetiştirmek isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken ilk detay: çiçeğin saksı ebatıdır. Saksı, çiçeğin yaşamını sürdürdüğü ve sağlıklı kalmasını sağladığı bir araçtır. Kökleri derin bir çiçek için küçük saksı kullanmak yanlış bir seçim olur. Bu tür çiçekler için yeterli büyüklüğe sahip bir saksının olması gerekir. Özellikle saksı drenajına çok dikkat etmelisiniz. Çünkü fazla suyun kolay bir şekilde dışarı atılması gerekmektedir. Eğer fazla su dışarı atılmaz ise; çiçeğiniz çok kısa sürede çürümeye maruz kalacaktır.

Evde Çiçek Bakımı
Evde Çiçek Bakımı

Çiçek Sulama

Biz insanlar için su ne kadar önemli ise; çiçek yaşamı için de oldukça önemlidir. Çiçek sulama işlemi, diğer işlemler gibi tecrübe gerektirir. Bir çiçeğe su vermemek ne kadar zararlı ise; fazla su vermek de o derece zararlıdır. Bazı çiçekler bol suya ihtiyaç duyarken, bazıları ise fazla su sevmez ve bunun yanı sıra; hangi mevsimlerde ne kadar su verilmesi gerektiğini de çok iyi öğrenmek gerekir.

Çiçek İçin Toprak Seçimi

Yukarıdaki seçeneklere ek olarak toprak seçiminin de rolü çok büyüktür. Bitki türüne bağlı olarak toprak cinsi farklılık göstereceğinden, hangi bitkinin hangi toprağa ihtiyacı olduğunu araştırıp, iyi öğrenmek yapılacak en mantıklı harekettir. Gül yetiştirmek için kullandığınız toprağı farklı bir çiçekte kullanmak doğru olmayacaktır. Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte toprak değişimi önerilir. Toprak değişimini düzenli olarak her yıl yapmanız uygun olacaktır.

Çiçek İçin Yerin Önemi

Çiçekler bulundukları ortama göre şekillenirler. Çiçek, sevmediği bir ortamda istediği verimi alamayacağı için sağlıklı bir şekilde yaşamına da devam edemez. Bu yüzden, çiçeğin bulunduğu ortam son derece önem taşır. Gün ışığına ve sıcaklığa dikkat etmek önemli bir detaydır. Bazı çiçekler gün ışığını çok sevdiği için pencere kenarında olmak ister. İstediğiniz çiçek hakkında gerekli araştırmaları yaparak, hangi çiçek için hangi ortam uygundur? İnceliklerini öğrenip, bilinçli bir şekilde çiçek yetiştirmeye yönelebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu