Güzellik ve Bakım

Evde Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır? Etkili Yöntemler

evde diş beyazlatma nasıl yapılır
Evde Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Herkesin hayalidir bembeyaz, ışıl ışıl dişler. İnci gibi dişlerinin olmasını kim istemez ki? O zaman gelin evde diş beyazlatma nasıl yapılır bu sorunun cevabına bakalım. Evde diş beyazlatma için vereceğimiz tariflerle sizlerde kolaylıkla beyaz görünen dişlere sahip olabileceksiniz.

Çoğu kişi dişlerinin rengi yüzünden gülümsemesini bile kısar, kalabalık ortamlarda ağız dolusu gülmek yerine tebessüm etmeyi seçer. Bu durum gayet can sıkıcıdır ve insanların sürekli dişlerini saklamasına, özgüvenlerinin düşmesine neden olur. Sizde bu tarz bir sorun yaşıyorsanız eğer yazımızdaki yöntemlerle dişlerinize eski beyazlığını kazandırabilirsiniz.

Dişler Nasıl Sararır Ya Da Lekelenir?

Gün içerisinde içtiğimiz çay, kahve, sigara, kola gibi asitli içecekler ve yediğimiz çikolata, abur cubur tarzı boyar madde içeren besinler ağzımızda etkileşime girerek dişlerimizin renginde fark edilir bir değişime neden olmaktadır. Tabi düzenli fırçalamayı ihmal edenler için geçerli bu dediklerimiz. Uzun vadede oluşan lekeler ve renk değişimlerini bir anda yok edemeyeceğiniz için anlattıklarımızı düzenli olarak uyguladığınızda dişlerinizin zamanla beyazlamasına kendiniz şahit olacaksınız.

Evde Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır? Hangi Malzemeler Kullanılır?

Bunun için birçok doğal yöntem vardır. Hem dişlerinize fazla zarar vermez hem de dişlerinizi olabildiğince beyazlatır. Yalnız şöyle bir durum var ki bunun kesinlikle bilinmesi gerekir daha önceden kullanılmış antibiyotikler ve benzeri ilaçlar dolayısıyla dişin iç katmanları da sarardığı için dişlere ne kadar işlem yapılırsa yapılsın fazla bir beyazlama görülmez o yüzden bu işlemleri fazla abartmamak gerekir. Yoksa diş minesi zarar görür ve hassasiyete sebep olur. Yazımızda anlatacağımız yöntemleri maksimum haftada 1-2 kez tekrarlayın fazlası zararlı olacaktır. Tariflerimize geçmeden önce bu uyarıyı yapmak istedik çünkü diş minesine verilen zarar kolay kolay telafi edilemeyeceği için dikkatli olmak gerekir diyelim ve evde diş beyazlatma için yöntemlere geçelim…

Evde Diş Beyazlatma İçin Malzemeler:

evde diş beyazlatma
Evde Diş Beyazlatma

Biz birçok madde yazdık ama siz evinizde hangisi varsa onun uygulanışına bakın.

– Olgunlaşmış 1 adet çilek
– Misvak
– Portakal kabuğu
– Karbonat
– Limon
– Odun külü
– Oksijenli su

Evde Diş Beyazlatma İçin Uygulama Yolları:

– En olgunundan 1 adet çilek alın ve 1 çay kaşığı karbonat ile karıştırın. Diş fırçanızı hazırladığınız karışıma batırarak dişlerinizi hafif hafif yuvarlak daireler çizecek şekilde fırçalayın. Çilek ve karbonat doğal olarak dişlerin beyazlamasına yardımcı olur.

– Misvak kullanmak Peygamber Efendimiz (s.a.v.) sünneti olduğu gibi vücutta oluşmuş veya oluşabilecek birçok hastalığında şifasını içinde barındırmaktadır. Yine dişlerinizi normal diş macunlarıyla fırçalayın hemen ardından misvağı hem dişlerinizde hemde diş etlerinizde gezdirin. Bu yöntemin ne kadar etkin ve sağlıklı bir yöntem olduğunu göreceksiniz.

– Yaklaşık 1 kapak oksijenli suya aynı miktarda içme suyu ilave edin ve hazırlanan solüsyonu bir pamuk yardımıyla dişlerinize sürün özellikle de lekeli olan kısımlarda pamuğu bastırın ve biraz bekletin. Sakın ama sakın yutmayın. Bu işlemin hemen ardından ağzınızı bol su ile çalkalayın.

Evde Diş Beyazlatma İçin Ekstra Yöntemler Arıyorsanız Eğer:

– Portakal kabuğunun beyaz içi ile dişlerinizi iyice ovun bu işlemi yaklaşık 1-2 dakika boyunca tekrarlayın ve dişlerinizin her yerine temas ettiğinden emin olun. Portakal kabuğundaki beyaz kısım dişlerin beyaz olmasını sağlayan bir madde içermektedir. Ardından dişlerinizi yumuşak bir fırça ile fırçalayın.

– Yine karbonat ile hazırlanan bir tarif: 1 çay kaşığı karbonat ile 1 çay kaşığı limonu karıştırın ve dişlerinizi bu karışımla fırçalayın. En etkilisi bu yöntemdir ama diş etlerini tahriş edebileceğinden fazla tavsiye etmiyoruz. Bu işlemi yaparsanız eğer haftada bir olacak şekilde yapın.

– Geldik son işlemimiz olan odun külüne. Bu yöntem taaa eskilere kadar uzanan bir yöntemdir. Yaşlılarımızın çoğu hala bu yöntemle dişlerini fırçalarlar. Yapmanız gereken çok basit aslında. Bir miktar odun külünü çay tablasına veya başka bir kaba alıp diş fırçanızı bu küle batırarak dişlerinizi hafif hafif fırçalayın. Ardından dişlerinizi macunla fırçalayın.

Her Daim Bembeyaz Dişlere Sahip Olmak İstiyorsanız eğer:

– Çay, kahve, kola vb. içeceklerden olabildiğince uzak durun.

– Dişlerinizi fırçalamakla kalmayıp diş ipide kullanın. Böylelikle diş araları da temizlenmiş ve lekelerden arınmış olacaktır.

– Asitli içecekler tüketirken pipet kullanmaya özen gösterin. Bu vesileyle tükettiğiniz içecekteki asit dişlerinize daha az zarar vermiş olur.

– Yemeklerden sonra mutlaka dişlerinizi fırçalayın bunu yapamıyorsanız bile en azından ağzınızı çalkalayın ve diş ipi kullanın, yemek artıklarını bir şekilde dişlerinizden uzaklaştırın.

– Son olarak dişlerinizi çok sert fırçalamaktan kaçının ve dişlerinizle birlikte diş etlerinizi, dudaklarınızı da fırçalayın. Bu da ağzınızın daha sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır.

Tekrar söylemekte yarar var bu yöntemleri haftada iki kez uygulamanız yeterli olacaktır fazlası dişlerinize ve diş etlerinize zarar verir. Uyguladığınızda yorumlarda sonuçlarını belirtebilirsiniz. “Evde diş beyazlatma nasıl yapılır” adlı makalemizin sonuna geldik, bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu