Güzellik ve Bakım

4 Etkili Yöntemle Evde Diş Taşı Temizliği Yapmak

Evde diş taşı temizliği yapmak, daha çok diş fırçalamak, sirke limon ve çeşitli diğer yollarla olur. Bilindiği gibi diş eti problemleri veya dişte plak olması birçok insanın problemidir. Ancak, sigara, kafein veya şekerli gıdaların tüketimi de dişe zarar vermektedir. Bu yüzden kendi başınıza bilgisizce hareket ederseniz ağız sağlığınızı tehlikeye atmış olursunuz. Bir doktora danışarak evde uygulayacağınız yöntemi desteklemeniz faydanıza olacaktır. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilir;

Evde Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

  1. Diş macunu ile dişinizi fırçalayın
  2. Sirke, limon gibi doğal yöntemler
  3. Beyazlatıcı bant kullanmak
  4. Diş ipi

1.Diş Macunu İle Dişinizi Fırçalayın

Plaklara karşı etkili bir diş macunu tercih ederek günde 2 kere dişinizi fırçalayabilirsiniz. Bu durum diş taşlarının evde temizlenmesi için oldukça etkili görünse de tam anlamı ile çözüm değildir. Dişinizdeki taşlar fırçalama yolu ile aşınacağı için zamanla silikleşecektir.

evde diş taşı temizliği

2.Sirke, Limon Gibi Doğal Yöntemler

Sirke, limon veya karbonat kullanarak diş macunu ile karıştırdığınız zaman dişlerin beyazlaması ve taşların aşınması gerçekleşir. Tabi bunlar doktora danışılmadan kafanıza göre uygulayacağınız yöntemler olmasa da bir süre çözüm sağlar. Bunun yanında diş taşına karşı etkili beyazlatıcı özelliği olan sofra tuzu, çilek, muz kabuğu, defne yaprağı ve portakal gibi çeşitli doğal ürünlerden de yararlanabilirsiniz.

3.Beyazlatıcı Bant Kullanmak

Eczanede veya kozmetik dükkânlarında gayet tabi bulabileceğiniz beyazlatıcı bantlar ile diş taşlarınızın zamanla düşmesine yardımcı olabilirsiniz. Düzenli fırçalama işlemi üzerine bunu uygulamak kısa süre de olsa aşındırmaya yardımcı olacaktır.

4.Diş İpi Kullanmak

Diş temizliğinde en önemli bir diğer yöntem ip kullanmaktır. Bunu da çeşitli eczane veya kozmetik shoplardan bulabilirsiniz. Tabii, unutulmaması gereken şey bunu yanlış kullandığınızda diş etlerinizi kanatıp zarar verme riskinizin olduğudur. Bu sebeple bir dişçiye gitmeniz ve tedavi olmanızda fayda var.

Sirke İle Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Sirke ile diş taşı temizliği, sirkeyi yarım bardak suya tuz ile karıştırarak yapılır. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağzınızı çalkalamanız için yapılmakla birlikte dişlere zarar veren bir yanı vardır. Diş minesini zayıflatarak kötü bir görüntü verir ve ağız sağlığınızı olumsuz etkiler. Çünkü, sirke asidik bir maddedir ve kafanıza göre bu tekniği uygulamanız size kısa sürede çözüm sağlayacaktır. Uzun süren bir ağız sağlığı için bol bol dişlerinizi fırçalayıp dişe zarar veren maddeleri tüketmeyin.

Diş Taşı Temizleme Yöntemleri

Diş taşı temizleme yöntemleri dendiğinde akla günde en az 2 kere diş fırçalamak, sirke, limon, deniz tuzu, defne yaprağı, muz kabuğu, diş ipi, portakal, diş beyazlatan bantlar gibi teknikler gelmektedir. Birbirinden çok farklı olmayan bu türler genelde dişler fırçalandıktan sonra ağız temizleme amacı ile uygulanmaktadır. Genel bir ağız sağlığı için kesinlikle doktora muayene olmadan kafanıza göre bir temizlik işlemi yapmamanız önerilmektedir. Bilinçsiz yapılan her işlem diş minesini zayıflatır ve öldürür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu