Sağlıklı Yaşam

Evde Göz Tansiyonu Düşürme İçin Çözümler

Göz Tansiyonunu Düşürmek İçin Doğal Çözüm Yolları

Evde göz tansiyonu düşürme, göz içi basıncının aşırı yükselmesi ve görme yetisinin gittikçe zayıflaması sonucunda tercih edilir. Göz tansiyonunu düşürmek için kullanılan 2 yöntem vardır. Birinci yöntemde doktorun verdiği göz damlası mevcuttur. İkinci yöntemde ise doğa mucizesi bitkisel çözümler mevcuttur.

Göz Tansiyonu (Glikoma) Nedir?

Göz tansiyonu diğer bir adı ile glikoma, göz içerisinde yer alan sıvıların dışarıya atılamaması sonucunda gerçekleşmektedir. Göz içerisinde yer alan ve dışarıya atılamayan sıvılar, göz basıncını yükseltmektedir.

Evde Göz Tansiyonu Nasıl Düşürülür?

  1. Sağlıklı Yaşam Şart
  2. Hastalıkları ve Kötü Alışkanları Kontrol Edin
  3. Doktorlar Tarafından Verilen Damlaları Kullanın

1.Sağlıklı Yaşam Şart

Evde göz tansiyonunu düşürme amacı ile sağlıklı yaşam şarttır. Basit egzersizler, sağlıklı beslenme, omega 3 tüketimi etkili düşürme yöntemleri arasında yer almaktadır. Doktorlar tarafından yapılan açıklamalara göre açık havada yapılan egzersizin göz tansiyonunu düşürmektedir.

2.Hastalıkları ve Kötü Alışkanlıkları Kontrol Edin

Sigara kullanımı, hipertansiyon yüksekliği ve yüksek kan kolesterolü, direncinizi düşürür. Göz tansiyonunuzu kontrol altına almak için zararlı alışkanlıklarınızdan vazgeçip sıraladığımız hastalıklara dikkat etmeniz gerekir. Tansiyonun dengede olması, kan koletrolünün orta düzeyde olması gözlerinizi rahatlatacaktır.

3.Doktorlar Tarafından Verilen Damlaları Kullanın

Göz doktoruna muayene olmaya gittiğinizde göz tansiyonu teşhisi konulduğunda size damlalar verilir. Bu damlaları evde damlattığınızda göz tansiyonunuz dengelenir ve gözünüzdeki ağrılar azalır.

Göz Tansiyonunu Doğal Yolla Düşürme

Göz tansiyonuna doğal çözümler dendiğinde; Domates, bakla, karabaş otu, çörek otu, havuç, melisa çayı, ıspanak, acı biber, keten tohumu, zerdeçal, soğan suyu, rezene akıllara gelmektedir. Sıralanan sebze ve bitkiler tüketildiğinde evde göz tansiyonunu düşürme mümkündür.

Göz Tansiyonu Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

  • Göz tansiyonu hastalığı, sinsi bir hastalıktır ve sürekli olarak takip edilmesi gerekir. Bunun için düzenli olarak OCT – göz tomografisi, göz tansiyonu ölçümü ve görme alanı testleri yapılmalıdır. Aynı doktor ve aynı cihazlar çerçevesinde uzun süreli takipler yapılmalıdır.
  • Göz damlası damlatılırken gözün çevresine yaymamaya özen gösterilmelidir.
  • Yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve yüksek kan kolesterolüne dikkat edilmelidir.
Göz Tansiyonu Kimlerde Görülür?

Göz tansiyonu, genellikle 45 yaşından itibaren görülmektedir. Bazı durumlarda gençler ve çocuklarda da görülebilmektedir.

Göz Tansiyonu Baş Ağrısı Yapar Mı?

Göz tansiyonu baş ağrısına sebep olabilmektedir. Eğer, açık açılı glokam hastalığına sahipseniz göz tansiyonunuz sürekli olarak yüksek seyreder ve bu da baş ağrısına sebebiyet verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu