Sağlıklı Yaşam

Evde Kullanabileceğiniz Doğal Temizlik Maddeleri Nelerdir?

Temizlik işleminde kimyasal içerikli temizlik maddeleri kullanmak sağlık açısından zararlıdır. Bu yüzden evde kullanabileceğiniz doğal temizlik maddeleri nelerdir? Bilinmesi gereken önemli bir konudur. Evler de kullandığımız birçok doğal ürünü temizlik işlemlerinde de kullanmak mümkündür. Peki, bu ürünler nelerdir?

Temizlik için kullanılabilecek doğal ürünler şunlardır:

  • Limon ve limon tuzu
  • Karbonat
  • Sirke
  • Deniz tuzu
  • Hindistan cevizi yağı
  • Çamaşır sodası
  • Portakal
  • Doğal içerikli arap sabunu

Bu gibi doğal içeriklere sahip olan ürünler temizleme işlemleri için kullanıma uygun ürünlerdir. Bu ürünler yardımı ile karışımlar elde etmek ve yüzey temizleme işlemlerinde kullanmak mümkündür.

Limon ve Limon Tuzu

Evde kullanılabilecek ürünlerden biri limondur. Limon içerisinde yer alan asit sayesinde temizlik işlemlerinde kullanılır. Ayrıca hoş bir kokusu mevcuttur. Kararan eşyaları beyazlatmak ve zemin temizliği için tercih edilebilir. Aynı zamanda bulaşık makinasının içerisine yerleştirildiği taktirde makinanın daha hoş kokmasını ve tabakların daha iyi yıkanmasını sağlayacaktır.

Evde Kullanabileceğiniz Doğal Temizlik Maddeleri Nelerdir?
Evde Kullanabileceğiniz Doğal Temizlik Maddeleri Nelerdir?

Karbonat ve Temizlik

Evlerde karbonat kullanarak doğal temizlik maddeleri oluşturmak mümkündür. Karbonat ayakkabı içerisine konulduğu zaman kötü kokuyu emer ve koku oluşumunu engeller. Aynı zamanda parlatma işlemlerinde de kullanılır. Diş beyazlamasına yardımcı olur ve doğal içeriklere sahiptir. Ayrıca sirke gibi maddelerle birleştiği zaman güzel bir leke çıkarıcı etkisi de mevcuttur.

Temizlik İçin Sirke Kullanın

Sirke içerisinde yer alan antioksidan maddeler nedeni ile çok şifalı bir üründür. Yüzey temizleme için evlerde sıkça kullanılır. Kokuya karşı özel yüzey temizleyici olan beyaz ve kokmayan sirkeler mevcuttur. Ahşap zeminlerde meydana gelen lekeleri çıkarmada büyük ölçüde etkilidir. Sirke lavabo temizliği ve lavabo açıcı olarak da kullanılabilen bir üründür.

Bitkisel İçerikli Sabunlar

Kimyasal içerikli sabunlar zeminlere ve kişinin cildine zarar veriyor. Bu yüzden evlerde doğal içerikli sabunlar kullanmak gerekir. Arap sabunu veya bitkisel özlü sabunlar ev temizleme işlemlerinde kullanılabilir. Aynı zamanda arap sabunu, sirke ve su yardımı ile elde edilen karışım cam temizleme işlemlerinde kullanılabilir. Doğal içerikli ürünler her zaman daha sağlıklıdır ve evlerde kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu