Yemek Tarifleri

Evde Ramazan Pidesi Nasıl Yapılır?

Ramazan geldi ve telâş başladı. Özellikle Covid-19 salgınının yaşandığı şu günlerde sokağa çıkma yasağının ramazana denk gelmiş olması oruç tutanların da pideye nasıl ulaşabileceklerini düşündürmeye başladı. Bizde bunun için evde ramazan pidesi nasıl yapılır? Bu konu hakkında bilgi verelim istedik.

Evde Ramazan Pidesi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dikkat edilmesi gereken ilk nokta ekmek için uygun kaliteli un olması, soğuk su ve işçilik.

Doğru Mayalanması için Ne Yapmak Gerekir?

Burası en önemli konudur. Hamur yoğrulduktan sonra üzerinin hava ile temasını kesmek gerekiyor. Bu şekilde bir müddet beklettikten sonra hamur mayalanacaktır.

Pidenin Parlak Görünmesi  

Pidenin parlak görünmesi için üzerinin nemli olması gerekiyor. Gerekli olan malzeme sürüldükten sonra tırnaklayıp varsa eğer buharda pişirmek. Bu sayede pidenin üzeri parlak görülecektir.

Ramazan Pidesini Tırnaklama

Kabarmış hamurun üzerine dik gelecek şekilde sık ve simetrik olan baklava dilimi gibi parmakla ya da uygun bir maddeyle çizik atılır.

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar_ (1)
Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar_ (1)

Evde Ramazan Pidesi Malzemeleri (Pastane Usulü)

1 kg un

100 g sıvı yağ

100 g margarin

50 g toz şeker

50 g Yaş Maya

25 g tuz

1 adet yumurta

800 ml su

Evde Ramazan Pidesi Yapımı

Yukarıdaki tüm malzemeleri büyük bir kabın içerisine ekleyin ve yoğurmaya başlayın. Yoğurma işlemi sonrasında 200 gramlık bezeler şeklinde ayırın ve 15 dakika boyunca dinlenmesini bekleyin. Dinlene hamuru şekil vermeye başlayabilirsiniz. Şekli size kalmış ister fırınların yaptığı gibi yapar isterseniz kafanıza göre şekil verebilirsiniz.

Hazırlanan pideyi tavaya koyun ve 15-20 dakika kadar bekletin sonra 180 derecelik fırına surun ve 15-20 dakika pişmesini bekleyin. Evde ramazan pidesi yapımı bu kadar!

Afiyet olsun…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu