Güzellik ve Bakım

Evde Yapılabilecek Bakım Kürleri

Evde yapılabilecek bakım kürleri nelerdir? Bakımlı olmak artık hayal olmaktan çıkıyor. Evinizde bulunan bakım ürünlerinden de cilt tipinize göre bakım yapabilmek elbette mümkün. Tabi önce cilt tipiniz nasıldır bunu bilmelisiniz. Doğru bakım kürlerini uygulamanın yolu yine cildinizi tanımaktan geçer. Cilt tipiniz sizin hangi bakıma ihtiyacınız
olduğunu söyler. Tabi bizde bunu görecek gözler olması gerekiyor. Cildimiz zaman zaman bir takım sinyaller vererek bize ihtiyacı olanı dile getirir. Mesela kuru cilt tipi, yağ oranı yüksek kremler kullanmadan kendini toparlamaz buruşuk bir ciltle deride kepek tarzı döküntülerle ve susuz kalmış cildin hareket ettirirken gergin olmasıyla ihtiyaçtan sinyal verildiğini anlarsınız. Ya da yağlı bir cilt tipine sahipseniz bakım kürlerini de ona göre titizlikle uygularsınız. Çünkü yağlı ciltte sivilce, akne ve siyah nokta da çok olacaktır. Bu cilt tipine göre bakım kürleri hazırlayarak cildinize günlük ya da haftalık bakımlar uygulayabilirsiniz. Mesela cildiniz karma bir cilt yapısına sahip ise uygulayacağınız bakım kürü de cildinizin tipine uygun olmalıdır.

Kuru Cilt tipine uygun bakım kürleri nelerdir?

Kuru cilde sahipseniz cildinizin temizliğinde kullandığınız ürünlerin nem oranı yüksek olması gerekmektedir. Sabun tarzı temizlik ürünleri cildinizi daha çok kurutacaktır. Bir şeker kaşığı yoğurdun içine bir seker kaşığı zeytin yağı koyun, içine biraz limon damlatın karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürün ve biraz bekletin sonra yıkayın. Cildinizin esnekliğini artırdığını göreceksiniz. Cildinizdeki eksik olan E vitaminini de almış olacaksınız.

Cildinize günlük sürmek için keten tohumunu bir çay kaşığı kadarını, cezvede kaynatın . Sonra çay süzgeci ile süzün ve soğumaya bırakın. Küçük bir kabınız varsa içine koyun günlük olarak elde ettiğiniz jeli cildinize sürün. Daha esnek ve sağlıklı bir cilde sahip olacaksınız.

Yağlı Cilt Tipine Uygun Bakım Kürleri Nelerdir?

Bir şeker kaşığı yoğurt, iki çay kaşığı limon bir tatlı kaşığı bal ve bir çay kaşığı karbonatı karıştırın, yağlı
cildinize uygulayın. Bir süre beklettikten sonra yıkayın. Cildinizin daha sağlıklı bir cilt olduğunu kendiniz görün. Böylelikle sivilce ve akne oluşumuna olumlu ölçüde azaltmış olacaksınız.

Karma Cilt Tipine Uygun Bakım Kürleri Nelerdir?

Karma bir cilde sahip olup olmadığınızı nasıl anlarız. Cildinizin yanak ve çevresi kuruyup pul pul
olurken t bölgesi dediğimiz yer burun alın çevresi yağlı ise, cilt tipiniz karma demektir. Bunun için
günlük bakim kürlerini ona göre uygularız. Karma ciltler için günlük uygulanacak onlar bakim kürleri bulunmaktadır. Biz yalnızca bir kaçını paylaşacağız.

Bir yemek kaşığı bal ve iki yemek kaşığı limonu karıştırıp cilde uygulayarak beklemek. Bir süre sonra yıkayarak bu işlemi haftada iki kere yapmak yeterlidir. Bir yemek kaşığı yoğurt ve bir yumurta beyazını çırparak cildinize uygulayın. Daha sonra yıkayarak sonucu görün. Bu gibi işlemlerden olumlu sonuçlar almak için düzenli uygulamak daha kısa sürede iyi etkiler elde etmenizi sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu