Hayata Dair

Evdeki Eşyalarla Geri Dönüşüm

Geri dönüşüm konusu özellikle israfın ve küresel ısınmanın bu seviyelere ulaştığı günümüzde oldukça önem verilmesi gereken konulardan biridir. Evde kullanmadığınız ya da eskidiğini düşündüğünüz eşyaları atmaya kıyamıyorsanız onları oldukça güzel bir şekilde değerlendirebilir ve ortaya kullanışlı bir şey çıkarabilirsiniz. Hem tasarruf edip hem de zevkinize göre tasarımlar yapabilirsiniz.  Aşağıda sizler için oldukça güzel geri dönüşüm fikirleri sıralanmıştır.

Plastik Kaplardan Çekmece İçi Düzenleyicisi

Çekme içi düzenleyiciler son zamanlarda hemen her markette satılmaktadır. Oldukça da kullanışlıdır ve dolap içlerinde yer tasarrufu yaratması açısından sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak bunu satın almadan da evdeki plastik saklama kaplarından yapabilirsiniz. Eğer dondurma, peynir kapları varsa bunları çekmece içlerine yerleştirebilirsiniz. Çoraplarınızı, iç çamaşırlarınızı ya da küçük aksesuarlarınızı burada düzenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Dekoratif Kalemlik

Evde silindirik yapıda pek çok kap bulunabilir. Özellikle konserveler dekoratif bir kalemlik için harika nesnelerdir. Konserveleri hasır iplerle ya da dilediğiniz renkte ve kumaştaki iplerle sardıktan sonra kalemliğinizi dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Dilerseniz kurdele ya da çiçekle süsleyebilirsiniz. Ancak daha otantik bir görünüm elde etmek isterseniz sade hasır ip en doğru seçenek olacaktır.

Pet Şişerler ile Saksı

Evdeki Eşyalarla Geri Dönüşüm
Evdeki Eşyalarla Geri Dönüşüm

Evde pet şişe rahatlıkla bulunabilir. Pet şişelerin üst kısmından ayırarak alt kısmın 7-8 santimetresini almalısınız. Aldığınız kısmı dilediğiniz renge boyayabilir ve üzerine çıkartmalar yapıştırabilirsiniz. Eğer daha yaratıcı iseniz el yapımı şekiller ile desen verebilirsiniz. Bu yöntem çiçekler için harika bir saksı görevi görecektir.

Kullanılmayan Tavalardan Duvar Saati

Evdeki Eşyalarla Geri Dönüşüm
Evdeki Eşyalarla Geri Dönüşüm

Evde kullanmadığınız, eskimiş ve çizik durumda olan teflon tavalarınız olabilir. Bu tavalardan güzel bir duvar saati elde edebilirsiniz. Tavayı dilediğiniz renge boyayın ve iç kısmına saat deseni çizin. Dilerseniz kenarları çiçeklerle ya da diğer yöntemlerle süsleyebilirsiniz. Sap kısmı ise tamamen sizin yaratıcılığınıza bağlı.

Cam Şişelerden Baharatlık

Eğer evinizde cam şişeler varsa bu şişelerden otantik baharatlıklar yaratabilirsiniz. Otantik bir görünüm için mantar tıpalar güzel tercih olacaktır. Süsleme için ise hasır ipler kullanabilirsiniz. Bu şişelerde; kahve, şeker ya da türlü baharatlar muhafaza edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu